Kek Llava
receta
Kek Llava

Kek Llava

Përbërësit

 

250 gr gjalpë

300 gr sheqer

6 vezë

1 sheqer vanilje

130 gr miell

250 gr çokollatë e zezë

Udhëzimet

 

Hapi 1

Gjalpën e mbajtur në temperaturë ambienti rraheni derisa të shkumojë bashkë me sheqerin.

 

Hapi 2

Shtoni edhe 6 vezët dhe vazhdojeni miksimin duke hedhur një nga një tek ena edhe sheqer vaniljen, miellin dhe çokollatën e shkrirë.

 

Hapi 3

Kallëpët e posaçëm për soufflé lyejini me yndyrë dhe spërkatini mirë me miell.

 

Hapi 4

Mbushini me brumin e përgatitur dhe piqini në furrën e parangrohur në 200 gradë për 12 minuta.

 

 

Ju bëfshin mirë.

© ZHURNAL 28.03.2019, 15:44 | L.E. | 1,114 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
Jozyrtarisht: Hekuran Duka i BDI-së në epërsi në komunën e Dibrës
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Spasovski: Humbën një kolegë të ndershëm