Gjellë orizi me mish pule
receta
Gjellë orizi me mish pule

Gjellë orizi me mish pule

Përbërësit

1 vezë

1 buljon supe viçi

2 lugë gjelle miell misri

2 lugë gjelle ajkë të thartë/shtalpë

½ gotë oriz

60 gr karrota

150 gr gjoks pule i copëtuar në pjesë të vogla

2 lugë gjelle vaj

kripë dhe piper i zi

magdanoz

Udhëzimet

Hapi 1

Mishin priteni në copë sa më të vogla.

 

Hapi 2 

Karrotën grijeni trashë në rende.

 

Hapi 3

Miellin fërgojeni në vaj të nxehtë për 20 sekonda. Më pas shtojani një gotë ujë duke e trazuar vazhdimisht e më pas edhe 1 litër tjetër me ujë.

 

Hapi 4

Shtoni tek tenxherja karrotën dhe mishin e pulës.

 

Hapi 5

Pasi të ketë marrë valë, e lëmë të ziejë edhe për 5 minuta të tjerë e më pas shtojmë orizin dhe buljonin e supës.

 

Hapi 6

E lëmë të ziejë edhe 15 minuta të tjera, derisa të zihet orizi.

 

Hapi 7 

Në një enë rrahim vezën me shtalpën, shtojmë dy lugë nga gjella që është duke u zier dhe i rrahim mirë të gjitha me tel kuzhine.

 

Hapi 8 

 

Masën e përgatitur e hedhim tek tenxherja , e përziejmë mirë dhe e kthejmë në zjarr edhe për pak minuta derisa të fitojmë një masë homogjene.

Ju bëftë mirë.

© ZHURNAL 25.03.2019, 15:30 | L.E. | 1,839 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut