Dita Botërore e Tuberkulozit
maqedonia
Dita Botërore e Tuberkulozit

Dita Botërore e Tuberkulozit

Shkup, 24 mars - Nën moton “Është koha për aksion….për t’i dhënë fund tuberkulozit” ISHP Instituti i Sëmundjeve të Mushkërive dhe Mekanizmi koordinues kombëtar  me mbështetje të Ministrisë së Shëndetësisë do ta shënojnë 24 Marsin, Dita Botërore e Tuberkulozit, ditë kushtuar luftës kundër tuberkulozit.

 

Në suaza të shënimit të ditës, nesër do të mbahet tryezë e rrumbullakët ku fjalime do të mbajnë dhe do të diskutojnë ekspertë për tuberkulozin dhe përfaqësues të sektorit civil të cilët drejtpërdrejt punojnë me këtë problematikë dhe japin kontributin e tyre në parandalimin dhe eliminimin e tuberkulozit.

Mjekë nga Instituti për Sëmundje të Mushkërive dhe Tuberkulozit do të flasin për “Tuberkulozin në Maqedoni, gjendja dhe sfidat”, “Qëndrueshmëri të programit parandalues për tuberkulozin 2019”, si dhe për tuberkulozin në novel global.

© ZHURNAL 24.03.2019, 10:28 | T.E. | 1,513 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut