Bozhinovski: PSP patjetër të mbajë autonominë institucionale
maqedonia
Bozhinovski: PSP patjetër të mbajë autonominë institucionale

Bozhinovski: PSP patjetër të mbajë autonominë institucionale

Shkup, 22 mars – Vetëm edhe një javë nga finalizimi i refomrës ligjore, pushteti dhe opozita nuk po gjejnë gjuhë të përbashkët në përafrimin e qëndrimeve për të ardhmen e PSP-së. grupet e punës edhe ditën e sotme nuk kanë arritur kompromis me të cilin do të hapet edhe rruga për miratimin e reformës së Ligjit për prokurorinë publike e që është kusht për marrjen e datës për fillimin e bisedimeve me BE-në në qeshor.

Bisedimet për PSP ishin test për atë nëse opozita ka kapacitete demokraike pë rose kundër BE. Propozim ligji për Prokurorinë publike duhet të thirret në atë, e që kërkesat e opozitës nuk janë të qarta. Nuk mund të kërkojnë zhdukjen e dëshmive, hetimet duhet të vazhdojnë, kështu ka deklaruar Andrej Bozhinovski ekspert ligjor.

Ish ligji edhe pse në disa pjesë ishte juridikisht jologjik, punojeh për pragmantizmin politik por megjithatë edhe një amnesti nuk mund të lejohet, thekson Bozhinovski.

“Bëhet fjalë për atë se sa përmbajtëse janë kërkesat, PSP si gjyqësorë i specializuar dhe department nuk mund të bëhet sepse humb qëllimin, ajo duhet të mbajë autonominë institucionale”, sqaron ai.

“Shumica parlamentare i ka bërë kompromiset e veta për sjelljen e këtij propozim ligji”.

© ZHURNAL 22.03.2019, 23:00 | T.E. | 1,431 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut