Komiteti i Helsinkit Maqedoni: Romët shumë shpesh janë viktimë diskriminimit
maqedonia
Komiteti i Helsinkit Maqedoni: Romët shumë shpesh janë viktimë diskriminimit

Komiteti i Helsinkit Maqedoni: Romët shumë shpesh janë viktimë diskriminimit

Shkup, 21 mars - Komiteti i Helsinkit ka konstatuar se në vendin tonë, rritja e diskriminimit në mënyrë të drejtpërdrejtë apo tërthorazi është e drejtuar drejtë pjesëtarëve të bashkësisë së romëve. Sipas të dhënave të Komitetit, romët si grup i rrezikuar, shumë shpesh janë viktimë e diskriminimit dhe kanë qasje të kufizuar deri tek shërbimet sociale, shëndetësore dhe arsimore.

“Edhe njëherë, e theksojmë përpjekjet tona në luftën kundër statusit të pabarazisë dhe trajtimit në Republikën e Maqedonisë së Veriut, të fokusuar drejtë të eliminimit të plotë të rritjes së diskriminimit dhe u bëjmë thirrje të gjithë qytetarëve të cilë ndjehen të diskriminuar në çfarëdo baze, atë ta paraqesin në Komitetin e Helsinkit”, thuhet në raport.

Komisioni i lartë për të drejta të njeriut në Kombet e Bashkuara, Michel Baçelet tha se zë gjithë qeniet njerëzore lindin të lirë, barabartë dhe se të gjithë mund të përpiqemi drejtë zhvillimit dhe mirëqenies së shoqërisë.

© ZHURNAL 21.03.2019, 16:27 | Xh.I. | 884 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
Lajmi i fundit Aksident i rëndë në dalje të Shkupit, lëndohen 4 femra, njëra shtatëzënë
Ndërroi jetë Alajdin Demiri
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje