Keqpërdorim i lëndëve gjyqësore dhe zhvendosje të disa të punësuarve në gjykatën penale
maqedonia
Keqpërdorim i lëndëve gjyqësore dhe zhvendosje të disa të punësuarve në gjykatën penale

Keqpërdorim i lëndëve gjyqësore dhe zhvendosje të disa të punësuarve në gjykatën penale

Shkup, 19 mars – Shërbyesut gjyqësorë tregojnë për keqpërdorimet që po bëhen në sistemin e ndarjes së lëndëve gjyqësore AKMIS në gjykatën themelore Shkupi 1 ku kryetar është Ivan Xholev. Sipas dokumenteve të cilat i publikon Magazin në këtë gjykatë penale të përfshirë janë edhe disa shërbyes gjyqësorë e disa prej tyre kërkojnë që të zhvendosen për shkak të punës dhe keqpërdorimit që po bëhet të këtij sistemi me qëllim që në të ardhmen të mbrohen nga përgjegjësia.

Tre shërbyes në Repartin e krimit të organizuar janë zhvendosur në vende të tjera ndërsa hapet pyetja nëse në Repartin e kundërvajtjes ka ndonjë numër të caktuar të lëndëve të regjistruara në bazë të sistemit dhe nëse ka mbetur ndonjë numër i hapur gjë që është kundër rregullores së punës së gjyqësorit dhe kundër ligjit.

Më parë Ivan Xholev ashpër ka reaguar dhe ka kërcënuar me padi disa media të cilat kanë shkruar në lidhje me bojkotin që po bën administrate gjyqësore në gjykatën që ai drejton. Nëse këto kërcënime të tij duhet të meren për atë se kjo gjykatë nuk është aspak transparente dhe nëse fshehet fakti se ka keqpërdorime të këtij sistemi?

Fillimi i gjithë kësaj teme kontraverze të gjykatës lidhet me lëndën dhënie të fshehtësisë zyrtare për ish kreun e kësaj gjykate Vladimir Pancevski por deri më tani nuk ka ndonjë epilog përmbyllës. Procedura parahetimore nuk ka dhënë asnjë përgjigje madje edhe në lidhje me atë se sa është bërë dëmi nga keqpërdorimi i sistemit.

© ZHURNAL 19.03.2019, 23:11 | T.E. | 5,469 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut