Ministria e Kulturës përkrahë disa projekte të Ansamblit shqiptar të këngëve dhe valleve
kulture
Ministria e Kulturës përkrahë disa projekte të Ansamblit shqiptar të këngëve dhe valleve

Ministria e Kulturës përkrahë disa projekte të Ansamblit shqiptar të këngëve dhe valleve

Ansambli shqiptar i këngëve dhe valleve ka falenderuar Ministrinë e Kulturës për përkrahjen në proјektet për vitin 2019:

 

Ansambli do të përkrahet me pesë koncerte ku do të shfaqen edhe pesë koreografi të reja:

1. Koncert me këngë dhe koreografi me motive nga Shkupi (dy përsëritje në qytete të Maqedonisë)

2. Koncert me këngë dhe koreografi me motive nga Tetova (dy përsëritje në qytete të Maqedonisë)

3. Koncert me këngë dhe koreografi me motive nga Kërçova (dy përsëritje në qytete të Maqedonisë)

4. Koncert me këngë dhe koreografi me motive nga Dibra (dy përsëritje në qytete të Maqedonisë)

5. Koncert me këngë dhe koreografi me motive nga Struga (dy përsëritje në qytete të Maqedonisë)

 

Gjithashtu në programin vjetor të do të shfaqim dhe koncerte festive me artistët e mirënjohur nga sferat e ndryshme të muzikës, ku do të kemi folklor të gërshetuar me zhanre të ndryshme:

1.Folklor и përpunuar me zhanrin e muzikës serioze ku bashkë me ansamblin do të interpretojë sopranoja e mirënjohur shqiptare Inva Mula

2. Folklor i përpunuar me zhanrin e muzikës xhaz ku bashkë me ansamblin do të interpretojë artistja e mirënjohur shqiptare Eda Zari

3.Koncert me artistët Kastriot Tusha dhe Edi Furra

Ju mirëpresim!

© ZHURNAL 08.02.2019, 15:02 | Z.H. | 5,617 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
Editorial 79.915 vota, dështim apo sukses për Blerim Rekën, ASH-në e Lëvizjen Besa ?!
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
Spasovski: Humbën një kolegë të ndershëm