Jaguar Land Rover pëson humbjen më të mëdhe financiare në historinë e saj
auto
Jaguar Land Rover pëson humbjen më të mëdhe financiare në historinë e saj

Jaguar Land Rover pëson humbjen më të mëdhe financiare në historinë e saj

Jaguar Land Rover ka paraqitur të dhënat financiare për çerekun e katërt të 2018-ës, ku janë zbuluar humbje të mëdha të të ardhurave.

Nga shtatori deri në dhjetor të 2018-ës kjo kompani ka pësuar humbje 311 milionë euro, transmeton koha.net.

Kjo kompani ka deklaruar 102 milionë euro humbje, para shtatorit të 2018-ës, ndërsa tani ka zbuluar se ka pësuar humbjen më të madhe në historinë e saj për një çerek vjetorë.

Asetet totale të JLR në 2017/18 ishin rreth 27 miliardë dollarë, që do të thotë 10 për qind më pak.

JLR ka shitur 144,602 vetura gjatë çerekut të katërt të 2018-ës, 6.7 për qind më pak, krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar.

Kjo kompani është përballur me një rënie të madhe në tregun e saj kryesor, i cili është Kina, e edhe pse ka pasur rritje në Evropë e Amerikë, prapë nuk ka mundur të mbulohet humbja.

© ZHURNAL 08.02.2019, 11:20 | L.E. | 355 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
Editorial 79.915 vota, dështim apo sukses për Blerim Rekën, ASH-në e Lëvizjen Besa ?!
Spasovski: Humbën një kolegë të ndershëm