UEFA, Hiqet rregulli i golit në fushë kundërshtare
sport
UEFA, Hiqet rregulli i golit në fushë kundërshtare

UEFA, Hiqet rregulli i golit në fushë kundërshtare

Rregulli i golit në fushë kundërshtare mund të kthehet në diçka të vjetër në kompeticionet europiane. UEFA po diskuton një tjetër risi në futbollin modern, dhe mes projekteve të ndryshme është dhe rrëzimi i një normative që shpeshherë rezulton e padrejtë dhe eliminon skuadrat që meritojnë të qëndrojnë në turnetë elitarë.

Edhe pse ende nuk është marrë një vendim zyrtar, shumë shpejt futbollit mund të ndryshojë një nga rregullat më të vjetër të historisë së tij. Revolucioni ka të bëjë me ndeshjet me eliminim direkt, atje ku goli në transfertë ka vlerë të dyfishtë dhe është përcaktues në kualifikimin e një ekipi. Kjo gjë e vendosur në vitin 1965 është cilësuar jo e ndershme nga shumë trajnerë dhe futbollistë.

Sipas sekretarit të UEFA-s, Giorgio Marchetti, mendimi unanim i trajnerëve të cilët shprehen se ky rregull ka nevojë për rishikim është i drejtë ndaj organi më i lartë I futbollit europian është gati ta bëjë këtë gjë është shprehur ai.

Revista gjermane Kiker, e cila citon burime të qeverisë së futbollit europian, nënvizon se kështu do të ketë barazi të plotë, e në ndihmë do të thirret koha shtesë, e më pas edhe penalltitë nëse as suplementaret nuk do të vendosin kualifikimin.

© ZHURNAL 08.02.2019, 11:20 | Z.H. | 1,166 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
Editorial 79.915 vota, dështim apo sukses për Blerim Rekën, ASH-në e Lëvizjen Besa ?!
Spasovski: Humbën një kolegë të ndershëm