Arti unik i Rudina Xhaferit është kundërpërgjigje ndaj kaosit
kulture
Arti unik i Rudina Xhaferit është kundërpërgjigje ndaj kaosit

Arti unik i Rudina Xhaferit është kundërpërgjigje ndaj kaosit

Kaosi i kryeqytetit dhe dashuria që të krijojë forma të përsosura të artit në gjëra të vogla e frymëzojnë artisten Rudina Xhaferi të prodhojë art unik. Por deri te profilizimi, Xhaferi ka pasur goxha rrugë për të bërë. Për këtë dhe artin e saj ajo ka folur të martën në Galerinë Kombëtare të Kosovës, në kuadër të “Programit të Debatit dhe Edukimit”, që është pjesë e ekspozitës “Burrneshat”.

Në këtë ekspozitë ajo merr pjesë me video-instilacionin “Kurgjo s’po ni”, që për nga mesazhi që jep dhe mënyra e realizimit është “shokues”. Qysh kur u prezantua për herë të parë vepra, më 2004, ajo do të konsiderohej si një qasje krejt ndryshe në artin pamor shqiptar. Në video-instalacion paraqitet artistja në sallë operacioni. Në veshin e saj ajo qep një rrjetë merimange.

Pesëmbëdhjetë vjet pas, Xhaferi ka kujtuar se me anë të kësaj vepre është munduar që të shtypë kufijtë e imagjinatës duke përjetuar edhe dhimbje për t’u izoluar nga absurdet që ndodhin në shoqëri.

“Kam ndier dhimbje të shoqëruar me kënaqësi që po e krijoj një vepër artistike që e kisha ëndërr. Kam dashur ta mbaja gjithmonë që të jetë pjesë e identitetit tim, por ka qenë e pamundur për shkak të dhimbjes”, ka thënë Xhaferi. Ndonëse ka udhëtuar shpesh në metropole botërore, ajo ka thënë se ato nuk i bëjnë mirë artit të saj.

Artistja njihet edhe për artin e saj të veçantë në thonj, që dëshmojnë individualitetin e saj për të cilin ka thënë se ka luftuar për ta mbajtur të paprekshëm. Duke filluar me pikturimin e thonjve të saj, të cilët i duhej t’i fshinte ngase kokën e kishte të bombarduar me shumë ide, në rrëfimin e saj të sinqertë artistja potencoi elementet që ia mundësuan të jetë krenare për artin e saj.

Xhaferi, e cila tashmë ka gjetur formulën e origjinalitetit, ka thënë se dikur nuk e kishte pasur të lehtë të shpëtonte pa u shabllonizuar duke filluar nga bankat e shkollës./Koha.net

 

© ZHURNAL 06.02.2019, 10:14 | E.D. | 1,637 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
Editorial 79.915 vota, dështim apo sukses për Blerim Rekën, ASH-në e Lëvizjen Besa ?!
Spasovski: Humbën një kolegë të ndershëm