Dy vite pa shkrimtarin Dritëro Agolli
kulture
Dy vite pa shkrimtarin Dritëro Agolli

Dy vite pa shkrimtarin Dritëro Agolli

Dy vite më parë ka ndërruar jetë në moshën 85-vjeçare, shkrimtari i njohur Dritëro Agolli.

Me veprimtarinë e tij, Agolli konsiderohet  ikonë e letrave shqiptare, duke sjellë risi në Letërsinë shqipe.

Agolli është i njohur në poezitë dhe poemat e vargjeve lirike, dhe po ashtu e ka pasuruar prozën shqipe me romanet e tij.

Personazhet që ka prezantuar në vepra Agolli, janë kryesisht qytetarët shqiptarë, të cilët ai i ka njohur gjatë LNÇ-së, bashkëvendës të tij, e të tjerë.

© ZHURNAL 03.02.2019, 09:56 | E.D. | 891 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."