Dy vite pa shkrimtarin Dritëro Agolli
kulture
Dy vite pa shkrimtarin Dritëro Agolli

Dy vite pa shkrimtarin Dritëro Agolli

Dy vite më parë ka ndërruar jetë në moshën 85-vjeçare, shkrimtari i njohur Dritëro Agolli.

Me veprimtarinë e tij, Agolli konsiderohet  ikonë e letrave shqiptare, duke sjellë risi në Letërsinë shqipe.

Agolli është i njohur në poezitë dhe poemat e vargjeve lirike, dhe po ashtu e ka pasuruar prozën shqipe me romanet e tij.

Personazhet që ka prezantuar në vepra Agolli, janë kryesisht qytetarët shqiptarë, të cilët ai i ka njohur gjatë LNÇ-së, bashkëvendës të tij, e të tjerë.

© ZHURNAL 03.02.2019, 09:56 | E.D. | 1,435 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut