12 ekspozita për 500 vjetorin e lindjes së Da Vinçit
kulture
12 ekspozita për 500 vjetorin e lindjes së Da Vinçit

12 ekspozita për 500 vjetorin e lindjes së Da Vinçit

Për ta shënuar 500 vjetorin e vdekjes së Leonardo Da Vincit, 144 punë të piktorit të madh botëror do të udhëtojnë nëpër Angli..

12 ekspozita do të hapen në 12 lokacione të ndryshme, prej Londrës e deri në Belfast, Sunderland e Bristol.

Organizatorët kanë treguar se rreth 34 milionë njerëz do ta kenë mundësinë të njoftohen me punën e Leonardos, sepse jetojnë afër galerive ku do të hapen ekspozitat.

Në këto lokacione do të hapen ekspozitat:

Ulster Museum, Belfast

Birmingham Museum and Art Gallery

Bristol Museum and Art Gallery

National Museum Cardiff

Derby Museum and Art Gallery

Kelvingrove Art Gallery and Museum, Glasgow

Leeds Art Gallery

Walker Art Gallery, Liverpool

Manchester Art Gallery

Millennium Gallery, Sheffield

Southampton City Art Gallery

Sunderland Museums and Winter Gardens

 

Vizatimet dhe punët do të dalin prej Royal Collection në Londër, dhe kjo do të jetë mundësi e mirë për qytetarët të shohin për nga afër punën e Da Vincit.

Leonardo da Vinci, Cats, lions and a dragon, c.1517–18, black chalk, pen and ink, wash (Bristol Museum & Art Gallery exhibition). Royal Collection Trust / © Her Majesty Queen Elizabeth 2019.

Da Vinci kishte interes në vizatim, pikturë, arkitekturë, shpikje, shkencë, muzikë, matematikë, gjeologji, astronomi, hartografi e histori, mes fushave tjera. Ai ka lindur në vitin 1452 në Itali. / KultPlus.com

 

© ZHURNAL 02.02.2019, 10:00 | E.D. | 319 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
Editorial 79.915 vota, dështim apo sukses për Blerim Rekën, ASH-në e Lëvizjen Besa ?!
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
Spasovski: Humbën një kolegë të ndershëm