Spiraki: Emri zyrtar i shtetit fqinj është Maqedonia e Veriut, debati për tabelat ka pak rëndësi
maqedonia
Spiraki: Emri zyrtar i shtetit fqinj është Maqedonia e Veriut, debati për tabelat ka pak rëndësi

Spiraki: Emri zyrtar i shtetit fqinj është Maqedonia e Veriut, debati për tabelat ka pak rëndësi

Athinë, 19 shkurt – Sipas marrëveshjes së Prespës, emri zyrtar është Maqedonia e Veriut, ndërsa diskutimi për tabelat është e rëndësisë së vogël. Ata në fakt shënojnë distancën mes qyteteve, ka komentuar zëdhënësja e Demokracisë së Re, Maria Spiraki në brifingun me gazetarët lidhur me ndërrimin e tabelave në pjesën veriore të vendit, njofton MIA. “Është e njohur se emri zyrtar i vendit siç del nga Marrëveshja e Prespës, rikujtoj përsëri, ‘është ratifikuar me votat e Sirizës dhe të deputetëve, është Maqedonia e Veriut’. Prej këtu, diskutimi lidhur me tabelat është e rëndësisë së vogël. Siç e dini, tabelat e përcaktojnë distancën në kilometra mes qyteteve”, ka thënë Spiraki.

Zëdhënësja e Demokracisë së Re dhe eurodeputete, duke u përgjigjur në pyetjet për deklaratën e ministrit gjerman Mihael Rot lidhur me Marrëveshjen e Prespës, edhe një herë ka përsëritur pozicionin e partisë më të madhe opozitare greke se bëhet fjalë për marrëveshje të dëmshme për Greqinë, por edhe qëndrimin se nëse nevojitet Demokracia e Re, si qeveri, “do ta përdorë të drejtën e vetos”.

“Demokracia e Re dhe z. Micotakis kanë vënë në dijeni se kanë çfarëdo mundësie të kontrollojnë rrugën e shtetit fqinj drejt BE-së dhe kanë çfarëdo mundësie të shfrytëzojnë të drejtën e vetos, nëse vlerësojnë se dëmtohen interesat nacionale”, ka thënë Maria Spiraki.

© ZHURNAL 19.02.2019, 09:55 | Xh.I. | 1,769 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."