Grekët protestojnë në Munih kundër Maqedonisë të Veriut
maqedonia
Grekët protestojnë në Munih kundër Maqedonisë të Veriut

Grekët protestojnë në Munih kundër Maqedonisë të Veriut

Derisa zhvillohej konferenca e Sigurisë në Munih ky ishin pjesëmarrës përfaqësues të shumë shteteve, dhjetra grek kanë protestuar në shenjë revolte për marrëveshjen e arritur ndërmjetë Greqisë dhe Maqedonisë së veriut.

Grekët kanë kërkuar që të rishikohet marrëveshja pasi sipas tyre Maqedonia e Veriut ka vjedhur historinë greke.

Zoran Zaev dhe delegacioni qeveritar në takimet dypalëshe kanë marrë mbështetje të fuqishme dhe perspektiva të hapura për Republikën e Maqedonisë, kumtoi pres shërbimi qeveritar.

Kryeministri Zaev, i cili është i shoqëruar nga zëvendëskryeministrja dhe ministre e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska dhe ministri i Nikolla Dimitrov, paradite patën takim me senatorin amerikan Xhejms Rish, i cili njëherit është edhe kryesues me Komitetin për Punë të Jashtme në Senatin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

© ZHURNAL 16.02.2019, 19:50 | Xh.I. | 2,091 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."