ISIS ka rezerva prej 230 milionë funte për sulme të ardhshme në Perëndim
bota
ISIS ka rezerva prej 230 milionë funte për sulme të ardhshme në Perëndim

ISIS ka rezerva prej 230 milionë funte për sulme të ardhshme në Perëndim

Militantët e ISIS kanë një arkë sekrete të luftës me 300 milionë dollarë që mund të përdoren për të mbështetur operacionet e saj dhe për të financuar sulme të reja në Perëndim, thuhet në një raport të Kombeve të Bashkuara.

Grupi i ashtuquajtur ISIS vlerësohet të ketë një pjesë të parave në zonën e tyre të fortesës, ndërsa një pjesë tjetër është kontrabanduar jashtë vendin ose janë investuar në biznese të ligjshme.

“Edhe nëse militantët e ISIS janë të detyruar të largohen nga vendi i tyre i fundit këtë javë, grupi ka fshehur shumicën e aseteve të saj financiare me një pikëpamje strategjike për financimin e sulmeve në shkallë të gjërë pasi që të krijohet mundësia përsëri”, thuhet në raport.

Një koalicion ndërkombëtar i mbështetur nga SHBA, duke përfshirë Forcat Demokratike Siriane (SDF) të udhëhequr nga kurdët, ka shtyrë ISIS-in të lëvizë nga vendet e saj kryesore të Mosulit dhe Raqqës, kështu që vetëm një enklavë e vogël në qytetin lindor të Baghouz mbetet nën kontrollin e saj./Indeksonline/

a prej 230 milionë funte për sulme të ardhshme në Perëndim

Militantët e ISIS kanë një arkë sekrete të luftës me 300 milionë dollarë që mund të përdoren për të mbështetur operacionet e saj dhe për të financuar sulme të reja në Perëndim, thuhet në një raport të Kombeve të Bashkuara.

Grupi i ashtuquajtur ISIS vlerësohet të ketë një pjesë të parave në zonën e tyre të fortesës, ndërsa një pjesë tjetër është kontrabanduar jashtë vendin ose janë investuar në biznese të ligjshme.

“Edhe nëse militantët e ISIS janë të detyruar të largohen nga vendi i tyre i fundit këtë javë, grupi ka fshehur shumicën e aseteve të saj financiare me një pikëpamje strategjike për financimin e sulmeve në shkallë të gjërë pasi që të krijohet mundësia përsëri”, thuhet në raport.

Një koalicion ndërkombëtar i mbështetur nga SHBA, duke përfshirë Forcat Demokratike Siriane (SDF) të udhëhequr nga kurdët, ka shtyrë ISIS-in të lëvizë nga vendet e saj kryesore të Mosulit dhe Raqqës, kështu që vetëm një enklavë e vogël në qytetin lindor të Baghouz mbetet nën kontrollin e saj./Indeksonline/

© ZHURNAL 12.02.2019, 21:11 | T.E. | 1,348 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
Editorial 79.915 vota, dështim apo sukses për Blerim Rekën, ASH-në e Lëvizjen Besa ?!
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
Spasovski: Humbën një kolegë të ndershëm