Në Yahya Kemal u mbajt konkursi ndërkombëtarë OWLYPIA - Sfida e Intelektualëve
maqedonia
Në Yahya Kemal u mbajt konkursi ndërkombëtarë OWLYPIA - Sfida e Intelektualëve

Në Yahya Kemal u mbajt konkursi ndërkombëtarë OWLYPIA - Sfida e Intelektualëve

Shkup, 12 shkurt - Më 9 dhe 10 Shkurt, në SHMP "Yahya Kemal" u mbajt pjesa lokale e konkursit ndërkombëtar OWLYPIA - Sfida e Intelektualëve.

Në konkurs morën pjesë 111 studentë nga 11-17 vjeç nga Republika e Maqedonisë dhe nga rajoni. Qëllimi i konkursit është të stimulojë kuriozitetin intelektual të të rinjve dhe të përmirësojë aftësitë e tyre akademike.

Tema e këtij viti është “Creativity Beyond the Borders. (Kreativiteti përtej kufijve)”. Nxënësit zgjedhin njërën nga lëndët e shkencave shoqërore, artit dhe muzikës, letërsisë dhe kulturës, shkencës dhe teknologjisë, ekonomisë dhe biznesit si dhe përgatiten për konkurrencë duke përdorur burimet e përmendura në këtë temë.

Konkursi OWLYPIA vazhdon më 17-20 qershor 2019 në Fitzwilliam College of Cambridge, Kembrixh-Angli dhe 2-5 korrik 2019 në Harvard-SHBA.

© ZHURNAL 12.02.2019, 20:55 | T.E. | 3,653 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut