Në takim me kryeministrin Zaev, Iniciativa “Ta shpëtojmë Kodrën e Diellit” i dorëzoi kërkesat e saj
maqedonia
Në takim me kryeministrin Zaev, Iniciativa “Ta shpëtojmë Kodrën e Diellit” i dorëzoi kërkesat e saj

Në takim me kryeministrin Zaev, Iniciativa “Ta shpëtojmë Kodrën e Diellit” i dorëzoi kërkesat e saj

Shkup, 12 shkurt - Sot me fillim prej ora 17:00 është realizuar takimi ndërmjet kryeministri të Maqedonisë, Zoran Zaev dhe Iniciativës Qytetare “Ta shpëtojmë Kodrën e Diellit”, si dhe i janë dorëzuar kryeministrit Zaev shtatë kërkesa nga vetë iniciativa. Nga iniciativa lajmërojnë që kërkesa e tyre e tretë është pranuar menjëherë nga kryeministri, pra është ndalur procedura e propozim planit urbanistik të Kodrës së Diellit.

Kërkesat që iu dorëzuan sot kryeministrit Zaev janë këto:

Urgjentisht t’i merren kompetencat ELEM për qendrën turistike “Kodra e Diellit”.

Qeveria të kërkojë përgjegjësi nga stafi drejtues i ELEM për keqmenaxhimin e qendrës.

Fillimi i shpejtë i procedurës për miratimin e Planit Urbanistik për zonën e vikend shtëpizave në Kodrën e Diellit, të anulohet dhe t’i jepet për analizë dhe përpunim të ri Agjencisë së Planifikimit Hapësinor.

Qeveria të përgatisë, sa më shpejtë që të jetë e mundur, një thirrje publike ndërkombëtare për partneritet publiko-privat (koncesion).

Nga momenti i tërheqjes së menaxhimit të ELEM me Kodrën e Diellit, ne kërkojmë nga Qeveria, që në të gjitha procedurat për përgatitjen e tenderëve publikë ose të ngjajshme të konsultohet me sektorin civil.

Ndërtimi i një Teleferiku të ri Tetovë-Kodër Dielli.

Kryeministër, ju kërkojmë dhe ju ftojmë të gjeni kohë dhe të pranoni ftesën tonë për një vizitë joformale në Kodrën e Diellit.

Dje në faqen e tyre të facebook-ut, iniciativa paralajmëroi takimin e sotëm.

“Zyrtare, nesër më datë 12.02.2019 me fillim në orën 17.00, aktivistët e iniciativës “Ta shpëtojmë Kodrën e Diellit” do kenë mundësinë që të prezantojnë dhe shprehin pakënaqësinë rreth keq menaxhimit të resorit turistik Kodra e Diellit edhe atë përpara kabinetit qeveritar të Republikës Maqedonisë, nën prezencën e kryeministrit të Maqedonisë, Zoran Zaev. Aktivistët drejtë qeverisë drejtohen me 5 kërkesa, të cilat do të prezantohen ne deklaratën e përbashkët me qeverinë”, njoftuan nga “Ta shpëtojmë Kodrën e Diellit”.

Ky takim vjen pasi që kjo iniciativë kërkoi takim me kryeministrin Zaev për të shpalosur problemet me qendrën e skijimit në Tetovë, Kodrën e Diellit të cilat kryesisht kanë ardhur si pasojë e mungesës së investimeve dhe keqmenaxhimit të ndërmarrjes ELEM TURS.

Pararakisht nga Qeveria e Maqedonisë kanë njoftuar se është duke u realizuar analiza për funksionimin e mëtutjeshëm të kësaj qendre turisitike, ku ministri i Ekonomisë, Kushtrim Bekteshi ka bërët të ditur se është duke u shqyrtuar mundësia e funskionimit me partneritet publik-privat

Kodra e Diellit viteve të fundit përballet me probleme të shumta: mungesë investimesh, mungesë e teleferikut me gjashtë ulëse, mungesë e vendeve për parkim, infrastrukturë e parregulluar si dhe grumbullim i mbeturinave, gjendje kjo që shtyu Iniciativën Qytetare “Ta shpëtojmë Kodrën e Diellit” të realizojë protesta. Ata i venduan ultimatum kryeministrit Zoran Zaev dhe e ftuan të vizitojë nga afër këtë qendër skijimi që të njoftohet me problemet e shumta me të cilat po ballafaqohet ajo.

© ZHURNAL 12.02.2019, 20:45 | T.E. | 7,490 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut