Kostovski: Drejtori i DSK-së ka mundur t’i dëgjojë të gjitha bisedat
maqedonia
Kostovski: Drejtori i DSK-së ka mundur t’i dëgjojë të gjitha bisedat

Kostovski: Drejtori i DSK-së ka mundur t’i dëgjojë të gjitha bisedat

Shkup, 12 shkurt - Sistemi i ndjekjeve të komunikimit “Verin” funksiononte me qëllimet e kërkuara me kërkesë të departamenteve këshilluese të DSK-së, si për shembull shënjestra LSDM, partitë shqiptare, nevojat operacionale. Grupet e rasteve të shënjestruara u bënë me urdhër të kryetarit Goran Grujevski.

Këtë e tha sot Zvonko Kostovski në seancën e Gjykatës Penale për lëndën e PSP-së “Shënjestra-Fortresa”. Pasi Sasho Mijallkov u emërua drejtor i DSK-së, Kostovski është ulur në detyrë për dy nivele më poshtë.

Ai tha se sistemi “Verin” ka pasur dy softuerë aplikimi, një për shënimin e numrave të ndjekjes dhe tjetri për përpunimin e të dhënave. Është sqaruar se ndjekja e numrave është realizuar nëpërmjet pesë pajisjeve ndërmjetësuese të zotëruara nga operatorët e telefonues, domethënë një nga VIP dhe ONE dhe tre nga Telekomi.

Ai tha se në sistemin “Verin” kishte tre punëtorë, ndërsa pastaj ka ardhur edhe një.

“Të punësuarit në sistem hynin me emrin admin1, admin2 dhe admin3. Përdoruesit e sistemit u krijuan nga unë dhe Sasho Trajkovski, ndërsa përveç riprodhuesve dhe punëtorëve, qasja në sistem kanë pasur të gjithë shefat e departamenteve dhe drejtori i DSK-së”, tha Kostovski.

© ZHURNAL 12.02.2019, 18:27 | T.E. | 1,746 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
Editorial 79.915 vota, dështim apo sukses për Blerim Rekën, ASH-në e Lëvizjen Besa ?!
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
Spasovski: Humbën një kolegë të ndershëm