“Target-Fortesa”, dëshmon Zvonko Kostovski
maqedonia
“Target-Fortesa”, dëshmon Zvonko Kostovski

“Target-Fortesa”, dëshmon Zvonko Kostovski

Shkup, 12 shkurt - Informatori Zvonko Kostovski, i cili së bashku me kolegun e tij Gjorgji Lazarevski i nxori bisedat e përgjuara nga DSK-ja, për herë të parë dëshmoi në rastin “Target-Fortesa” për ndërhyrje të paligjshme. Ai ishte në shërbim që nga viti 1993, detyrë pune ka pasur sistemet e monitorimit të komunikimit, por me ardhjen në pushtet të VMRO-DPMNE-së ai u degradua. Ai sqaroi se sistemi i parë i monitorimit i quajtur “Verin” ishte operacional deri në vitin 2009, por paralelisht me të, që nga viti 2008, është testuar sistemi i ri “Najs” .

"Zbatimi i sistemit shkonte me vështirësi dhe prandaj punonte edhe sistemi i vjetër në të njëjtën kohë. Ishte me qëllim që kontrollohet nëse sistemi i ri ” Najs” gjithashtu i regjistron bisedat. Implementimi i “Najs-it” filloi kur u instaluan pajisjet për monitorimin e telefonisë celulare, për tre operatorë T- mobile, VIP dhe ONE”, theksoi Zvonko Kostovski, Dëshmitar në “Target-Fortesa”

Hapësirat ku u vendos sistemi i përgjimit ishte nën një çelës të ruajtur nga ish shefi Nebojsha Stajkoviq. Të gjithë punonjësit e Departamentit të Teknikës Operative kanë lëvizur me kartela, por në ambientet ku ishin vendosur sistemet, më vonë vetëm disa mund të kalonin me kartelë zyrtare .Për këtë ka vendosur i arratisuri i paditur dhe ish-shefi Goran Grujovski. Kostovski gjithashtu deklaroi se drejtori i DSK-së ka pasur mundësinë të dëgjonte bisedimet.

"Kompjuterët u instaluan te të gjithë kryeshefat e departamenteve për të dëgjuar, si dhe te drejtori i Drejtorisë. Drejtori pati mundësinë të dëgjonte bisedat nga të dyja sistemet, por për kryeshefat nuk më kujtohet saktësisht”, u shpreh Zvonko Kostovski, Dëshmitar në “Target-Fortesa”

Në rastin Fortesa-Target janë paditur të arratisurit Goran Grujevski dhe Nikola Boshkovski, ish-ministrja e Brendshme Gordana Jankullovska, ish-drejtori i DSK-së Sasho Mijalkov dhe ish-shefi i kabinetit të tij Toni Jakimovski.

© ZHURNAL 12.02.2019, 15:57 | Xh.I. | 1,556 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut