Maduro: Qeveria amerikane është një bandë ekstremistësh
bota
Maduro: Qeveria amerikane është një bandë ekstremistësh

Maduro: Qeveria amerikane është një bandë ekstremistësh

Presidenti zyrtar i Venezuelës, Nicolas Maduro, ka thënë se qeveria e Donald Trumpit është një grup banditësh ekstremistë dhe i ka fajësuar Shtetet e Bashkuara për krizën në vendin e tij.

Gjatë një interviste për BBC-në, Maduro ka thënë se nuk do ta lejojë futjen e ndihmave humanitare në Venezuelë sepse kjo do të përdorej nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës për ta justifikuar intervenimin e tyre në këtë vend. “Ata po kërcënojnë me dhunë me qëllim që ta marrin kontrollin në Venezuelë”, tha ai.

Maduro është duke u përballur me presion të brendshëm dhe të jashtëm për t’i shpallur zgjedhjet e parakohshme për shkak të rëndimit të krizës ekonomike, rritjes së korrupsionit dhe shkeljes së të drejtave të njeriut. Në anën tjetër, Guaido ka organizuar protestë që do të mbahet gjatë ditës së sotme.

Marrëdhëniet mes Venezuelës dhe Shteteve të Bashkuara kanë qenë të tensionuara edhe para ardhjes në pushtet të presidentit Donald Trump. Sidoqoftë, ato u tensionuan edhe më tepër kur presidenti amerikan e njohu Guaidon si president të përkohshëm të Venezuelës. Si kundërpërgjigje, Venezuela i ndërpreu plotësisht marrëdhëniet diplomatike me SHBA-në, shkruan “BBC”, transmeton Gazeta Express.

© ZHURNAL 12.02.2019, 15:01 | Xh.I. | 889 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut