Delegacioni qeveritar në takim me delegacionin e Zyres së NATO-s për lidhje në Shkup
maqedonia
Delegacioni qeveritar në takim me delegacionin e Zyres së NATO-s për lidhje në Shkup

Delegacioni qeveritar në takim me delegacionin e Zyres së NATO-s për lidhje në Shkup

Shkup, 12 shkurt - Para ngjarjes së sotme të ngritjes së flamurit të NATO-s, ku morën pjesë përfaqësues të korit diplomatik në vend, atashe ushtarakë, deputetë, përfaqësues të bashkësive fetare dhe politike dhe përfaqësues të organizatave qytetare, ndërkaq në të cilën foli kryeministri Zoran Zaev, parapriu takimi bilateral i delegacionit të Qeverisë me delegacionin e Zyres së NATO-s për lidhje në Shkup, kryesuar nga shefi i Zyres, Zoran Jankoviq, kumtoi shërbimi qeveritar për shtyp.

Kryeministri Zaev theksoi se vendimi i pavarur dhe sovran për anëtarësim në NATO është arritje historike për shtetin dhe realizim i dëshirës dhe aspiratës së të gjithë qytetarëve të atdheut tonë, i cili së shpejti do ta mbajë emrin Republika e Maqedonisë së Veriut.

“Ky është kontribut drejt paqes dhe stabilitetit të mbarë rajonit, ndërsa për shtetin krijon kushte pozitive për zhvillim ekonomik”, theksoi kryeministri Zaev, kumtoi sot shërbimi qeveritar për shtyp. Ai falënderoi Aleancën e NATO-s për mbështetjen e vazhdueshme, vizitat e shpeshta dhe inkurajimet.

Njëkohësisht, Zaev shprehi gatishmëri që si vend anëtar, shteti ynë të kontribuojë në mënyrë të barabartë në obligimet të cilat vijnë me anëtarësimin.

Shefi i Zyres së NATO-s për lidhje në Shkup, Jankoviq shprehi kënaqësi për shkak të anëtarësimit të vendit tonë në NATO,, duke shtuar se kjo është me rëndësi edhe për Aleancën, të ketë edhe një vend-anëtar i cili i ndan vlerat, bindjet dhe qëllimet e saja strategjike.

Siç nënvizohet në kumtesë, bashkëbiseduesit u dakorduan se vendi, i cili së shpejti do ta mbajë emrin Republika e Maqedonisë së Veriut gjatë periudhës së kaluar ka treguar se është e përkushtuar dhe e gatshme të bëhet vend anëtar i NATO-s dhe se është e përkushtuar ndaj reformave në mbrojtje dhe në sistemin politik.

Bashkarisht u konstatua se hyrja në NATO do të ketë efekte pozitive edhe për përshpejtimin e procesit të integrimit në Bashkimin  Evropian.

© ZHURNAL 12.02.2019, 14:55 | Z.H. | 2,424 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
ZHURNAL MËSON Gjykatësja e vendimit për BFI-në përfundon në spital!
LAJMI I FUNDIT Policia largon me dhunë kryetarin e vetshpallur nga BFI-ja
Milloshoski: Funksionar i lartë në Kuvend kërkon ndryshime në BFI, Grubi: Kryetarin e BFI-së nuk e vendos gjykata!
Kujt ia drejtoi Shekerinska "ofendimin" ? "Paramendoni me kë u deshtë të ulemi të bisedojmë, ndërsa nuk dëshironim as t’i shihnim"!
Zekiri: Puna shkon për dreq kur Grubi flet për drejtësi; Grubi: Me fjalet tua po ia minuson votat Pendarovskit, më mirë rri heshtë
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Zhurnal mëson Në "spastrimin" e Zaevit do të përfshihen edhe Ministra të BDI-së
Ekskluzive Dokumenti në të cilin thirren puçistët është “i falsifikuar”, BFI akuzon Muhamed Zeqirin për skenar
Zhurnal mëson Puçistët sërish në mënyrë joligjore futen në objektin e BFI-së?!