Vjen nomini i dytë për çmimin Nobel, për Kryeministrin Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras
maqedonia
Vjen nomini i dytë për çmimin Nobel, për Kryeministrin Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras

Vjen nomini i dytë për çmimin Nobel, për Kryeministrin Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras

Shkup, 12 shkurt - Kryetari i partisë Socialdemokrate të Malit të Zi, Ranko Krivkoapiq ka dorëzuar deri të instituti norvegjez nominim formal për këtë vit për çmimin Nobel për paqë, që tu ndahet dy kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras, për shkak të arritjes së Marrëveshjes së Prespës me të cilën u arrit që të mënjanohet pengesa midis dy vendeve.

Me këtë Marrëveshje historike, jo që është përmbyllur problemi historik midis dy vendeve por i njëjti ka hapur rrugën për integrimet euroatlantike të Maqedonisë dhe është tejkaluar problemi disavjeçar midis dy shtetve fqinje – është theksuar në nominimin e Krivkapiqit.

Ky është nominimi i dytë i Zaevit dhe Ciprasit për çmimin Nobel të Paqes, çmim ky i cili ndahet më 10 dhjetor për çdo vit, në ditën e vdekjes së Alfred Nobelit.

© ZHURNAL 12.02.2019, 13:42 | Xh.I. | 1,886 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
ZHURNAL MËSON Gjykatësja e vendimit për BFI-në përfundon në spital!
LAJMI I FUNDIT Policia largon me dhunë kryetarin e vetshpallur nga BFI-ja
Milloshoski: Funksionar i lartë në Kuvend kërkon ndryshime në BFI, Grubi: Kryetarin e BFI-së nuk e vendos gjykata!
Kujt ia drejtoi Shekerinska "ofendimin" ? "Paramendoni me kë u deshtë të ulemi të bisedojmë, ndërsa nuk dëshironim as t’i shihnim"!
Zekiri: Puna shkon për dreq kur Grubi flet për drejtësi; Grubi: Me fjalet tua po ia minuson votat Pendarovskit, më mirë rri heshtë
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Zhurnal mëson Në "spastrimin" e Zaevit do të përfshihen edhe Ministra të BDI-së
Ekskluzive Dokumenti në të cilin thirren puçistët është “i falsifikuar”, BFI akuzon Muhamed Zeqirin për skenar
Zhurnal mëson Puçistët sërish në mënyrë joligjore futen në objektin e BFI-së?!