Sllovenia ratifikoi protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO
maqedonia
Sllovenia ratifikoi protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO

Sllovenia ratifikoi protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO

Lublanë, 12 shkurt - Kuvendi i Republikës së Sllovenisë në një seancë të jashtëzakonshme ka ratifikuar protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO. Me këtë Sllovenia bëhet vendi i dytë anëtare e Aleancës, e cila pas Greqisë, e ratifikoi protokollin për anëtarësim.

Në seancë para votimit fjalim mbajti edhe kryetari i Kuvendi të Maqedonisë, Talat Xhaferi, i cili e udhëheq delegacionin e Maqedonisë që gjendet për vizitë zyrtare në Slloveni.

Xhaferi në fjalimin e tij kujtoi se në mes dy vendeve nuk ka çështje të hapura dhe probleme. Ai vlerësoi rolin e dy kuvendeve, të cilët në këto tre dekada kanë ndërtuar marrëdhënie bilaterale në nivel të presidenteve dhe në nivel të trupave punues.

© ZHURNAL 12.02.2019, 12:37 | Xh.I. | 971 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."