“The Favourite” fitues i BAFTA 2019, aktori më i mirë Rami Malek
kulture
“The Favourite” fitues i BAFTA 2019, aktori më i mirë Rami Malek

“The Favourite” fitues i BAFTA 2019, aktori më i mirë Rami Malek

Ka përfunduar edicioni i 72-të i ceremonisë së ndarjeve të çmimeve BAFTA.

Fitues i këtij edicioni ka dalë filmi “The Favourite”, i cili kishte gjithësej 12 nominime, përcjellë Indeksonline.

Përveç filmi më i mirë “The Favourite” ka triumfuar edhe në kategoritë: Skenari më i mirë origjinal, Produksioni më i mirë i dizajnuar, Grimi dhe flokët, Aktorja më e mirë suportuese, Kostumografia më e mirë, Filmi më i mirë jo britanik dhe Aktorja më e mirë.

Ndërsa, aktori më i mirë u zgjodh Rami Malek me rolin e tij në filmin ‘Bohemian Rhapsody’, gjithashtu ky film mori edhe çmimin si Muzika më e mirë.

Filmi më i mirë i animuar u zgjodh: Spider-Man: Into dhe Spider-Verse

Filmi më i mirë britanik i animuar: Roughhouese

Filmi më i mirë i shkurtë britanik: 73 Cows

Editimi më i mirë: Vice

Dokumentari më i mirë: Free solo

Aktorja në rolin debutues: Letita Wright

Skenari më i mirë i adaptuar: BlacKkKlansman

Kënga më e mirë origjinale: A Star is Born

Aktori më i mirë suportues: Mahershala Ali

Kinematografia më e mirë dhe filmi më i mirë në gjuhën jo angleze: Roma. Ky film po ashtu mori edhe çmimin e Regjisorit më të mirë

Skenaristi më i mirë debutues britanik: Beast -Michael Pearce

Filmi me efektet më të mirë vizuale: Black Panther.

© ZHURNAL 11.02.2019, 09:01 | L.E. | 1,451 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
Editorial 79.915 vota, dështim apo sukses për Blerim Rekën, ASH-në e Lëvizjen Besa ?!
Spasovski: Humbën një kolegë të ndershëm