Në pritje të notës nga Greqia, ndryshimet kushtetuese për emrin e ri mund të hynë në fuqi
maqedonia
Në pritje të notës nga Greqia, ndryshimet kushtetuese për emrin e ri mund të hynë në fuqi

Në pritje të notës nga Greqia, ndryshimet kushtetuese për emrin e ri mund të hynë në fuqi

Athinë/Shkup, 11 shkurt - Greqia ia dërgoi Maqedonisë notën verbale me të cilën e informon se i ka plotësuar të gjitha obligimet që të mund Marrëveshja e Prespës të hyjë në fuqi.

Pritet që Greqia ta t’i njoftojë edhe Kombet e Bashkuara, por edhe të gjitha vendet anëtare që e kanë pranuar Maqedoninë nën emrin kushtetues, kështu që nga tani pranimi do të jetë me emrin e ri kushtetues.

 

Ndërkohë, Ministria e Punëve të Jashtme e vendit ka informuar paraprakisht se, pas plotësimit të të gjithë kushteve juridike për hyrje në fuqi të Marrëveshjes Finale dhe amendamenteve kushtetuese, Qeveria e Maqedonisë, do të publikoj në Gazetën Zyrtare datën për hyrje në fuqi të ndryshimeve kushtetuese dhe Ligjit kushtetues.

Pas kësaj, Republika e Maqedonisë së Veriut, në mënyrë adekuate do t’i informojë: Sekretariatin e OKB-së, vendet mbikëqyrëse të OKB-së, si dhe të gjithë organizatat ndërkombëtare për ndryshimet. E gjithë kjo pritet të ndodh në ditët në vazhdim, njoftojnë nga MPJ e Maqedonisë.

© ZHURNAL 11.02.2019, 21:27 | T.E. | 4,529 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
ZHURNAL MËSON Gjykatësja e vendimit për BFI-në përfundon në spital!
LAJMI I FUNDIT Policia largon me dhunë kryetarin e vetshpallur nga BFI-ja
Milloshoski: Funksionar i lartë në Kuvend kërkon ndryshime në BFI, Grubi: Kryetarin e BFI-së nuk e vendos gjykata!
Kujt ia drejtoi Shekerinska "ofendimin" ? "Paramendoni me kë u deshtë të ulemi të bisedojmë, ndërsa nuk dëshironim as t’i shihnim"!
Zekiri: Puna shkon për dreq kur Grubi flet për drejtësi; Grubi: Me fjalet tua po ia minuson votat Pendarovskit, më mirë rri heshtë
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Zhurnal mëson Në "spastrimin" e Zaevit do të përfshihen edhe Ministra të BDI-së
Ekskluzive Dokumenti në të cilin thirren puçistët është “i falsifikuar”, BFI akuzon Muhamed Zeqirin për skenar
Zhurnal mëson Puçistët sërish në mënyrë joligjore futen në objektin e BFI-së?!