Në pritje të notës nga Greqia, ndryshimet kushtetuese për emrin e ri mund të hynë në fuqi
maqedonia
Në pritje të notës nga Greqia, ndryshimet kushtetuese për emrin e ri mund të hynë në fuqi

Në pritje të notës nga Greqia, ndryshimet kushtetuese për emrin e ri mund të hynë në fuqi

Athinë/Shkup, 11 shkurt - Greqia ia dërgoi Maqedonisë notën verbale me të cilën e informon se i ka plotësuar të gjitha obligimet që të mund Marrëveshja e Prespës të hyjë në fuqi.

Pritet që Greqia ta t’i njoftojë edhe Kombet e Bashkuara, por edhe të gjitha vendet anëtare që e kanë pranuar Maqedoninë nën emrin kushtetues, kështu që nga tani pranimi do të jetë me emrin e ri kushtetues.

 

Ndërkohë, Ministria e Punëve të Jashtme e vendit ka informuar paraprakisht se, pas plotësimit të të gjithë kushteve juridike për hyrje në fuqi të Marrëveshjes Finale dhe amendamenteve kushtetuese, Qeveria e Maqedonisë, do të publikoj në Gazetën Zyrtare datën për hyrje në fuqi të ndryshimeve kushtetuese dhe Ligjit kushtetues.

Pas kësaj, Republika e Maqedonisë së Veriut, në mënyrë adekuate do t’i informojë: Sekretariatin e OKB-së, vendet mbikëqyrëse të OKB-së, si dhe të gjithë organizatat ndërkombëtare për ndryshimet. E gjithë kjo pritet të ndodh në ditët në vazhdim, njoftojnë nga MPJ e Maqedonisë.

© ZHURNAL 11.02.2019, 21:27 | T.E. | 4,501 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Editorial 79.915 vota, dështim apo sukses për Blerim Rekën, ASH-në e Lëvizjen Besa ?!
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
Spasovski: Humbën një kolegë të ndershëm