Zyrtari ukrainas akuzohet për sulm me acid
bota
Zyrtari ukrainas akuzohet për sulm me acid

Zyrtari ukrainas akuzohet për sulm me acid

Në Ukrainë, prokurorët ngritën akuza ndaj një zyrtari të lartë rajonal, për organizimin e sulmit vdekjeprurës me acid ndaj një akvisteje të njohur kundër korrupsionit. Vladyslav Manger, akuzohet për “organizimin e vrasjes së zonjës Kateryna Handziuk”.

Zotin Manger-in, anëtar i partisë së ish kryeministres Yulia Tymoshenko, dhe një rival i rëndësishëm i Presidentit Petro Poroshenko në zgjedhjet e 31 marsit, e përjashtuan nga partia javën e kaluar.

Aktivistja Handziuk, kritike e zëshme kundër korrupsionit në agjencitë e zbatimit të ligjit, vdiq në muajin nëntor, pas trajtimit për disa muaj dhe disa ndërhyrje kirurgjikale, pasi një person hodhi acid mbi të korrikun e kaluar.

Vdekja e aktivistes u dënua nga qeveria e Ukrainës dhe tërhoqi vëmendjen për disa sulme të mëparshme ndaj aktivistëve kundër korrupsionit.

Si Shtetet e Bashkuara, edhe Bashkimi Evropian, i kanë cilësuar sulmet kundër aktivistëve si të papranueshme dhe i kanë bërë thirrje autoriteteve ukrainase t’i nxjerrin autorët e tyre para drejtësisë.

© ZHURNAL 11.02.2019, 19:46 | T.E. | 923 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
Editorial 79.915 vota, dështim apo sukses për Blerim Rekën, ASH-në e Lëvizjen Besa ?!
Spasovski: Humbën një kolegë të ndershëm