Ndërpritet bojkoti në shkollën “Marija Kiri - Skllodovska” në Shkup
maqedonia
Ndërpritet bojkoti në shkollën “Marija Kiri - Skllodovska” në Shkup

Ndërpritet bojkoti në shkollën “Marija Kiri - Skllodovska” në Shkup

Shkup, 11 shkurt - Nxënësit dhe profesorët maqedonas të shkollës së mesme profesionale “Marija Kiri Skllodovska” sot i’u rikthyen mësimit. Me këtë ata ndërprenë bojkotin kundër emërimit të Blerim Nebiut, ushtrues detyre, drejtor i shkollës në fjalë.

Kolektivi i profesorëve me mësim në gjuhën maqedonase nuk dha asnjë sqarim nëse janë pajtuar që kolegu i tyre dhe njëkohësisht psikologu i shkollës të mbetet në postin, ushtrues detyre- drejtor. Mirëpo, një ditë më parë përmes një njoftimi me shkrim, kolektivi i profesorëve kujtoi se në këtë shkollë numri i paraleleve me mësim në gjuhën maqedonase është 28 krahasuar me 18 paralelet me mësim në gjuhën shqipe.

Javën e kaluar, profesorët dhe nxënësit maqedonas për dy ditë bojkotuan mësimin në këtë shkollë në shenjë revolte ndaj emërimit të një drejtori shqiptar me arsyetimin se vendimi i tillë ishte vlerësuar si akt historik nga vet punonjësit shqiptar të kësaj shkolle.

Ndërkohë, nga kabineti i kreut të Shkupit, Petre Shilegov prej ku edhe erdhi ky vendim përsëritin qëndrimin se emërimi i drejtorit Blerim Nebiu është kryer sipas procedurave ligjore.

Ndërsa nga Ministria e Arsimit thanë se në këtë dikaster nuk ka arritur asnjë ankesë ose kërkesë lidhur me këtë rast.

© ZHURNAL 11.02.2019, 16:30 | Z.H. | 10,041 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
Editorial 79.915 vota, dështim apo sukses për Blerim Rekën, ASH-në e Lëvizjen Besa ?!
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
Spasovski: Humbën një kolegë të ndershëm