Rasti i helmimit të Skripalëve diskutohet në Sofje
bota
Rasti i helmimit të Skripalëve diskutohet në Sofje

Rasti i helmimit të Skripalëve diskutohet në Sofje

Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Sofje, Emma Hopkins, diskutoi me zyrtarë të lartë bullgarë lidhjet e mundshme midis helmimit të një biznesmeni lokal në Bullgari në vitin 2015 dhe helmimit të një ish-spiuni rus në Britani, vitin e kaluar.

Hopkins u takua të hënën me kryeministrin bullgar, Boyko Borisov, kryeprokurorin Sotir Tsatsarov, ministrin e Brendshëm, Mladen Marinov, dhe drejtorin e agjencisë së inteligjencës, Dimiter Dimitrov.

Takimi pasoi një raport që sugjeron se një i dyshuar i tretë në sulmin me agjent nervor kundër ish-spiunit rus, Sergei Skripal, dhe vajzës së tij, mund të jetë po ashtu i përfshirë në helmimin e biznesmenit bullgar, Emil Gebrev, në prill të vitit 2015.

Për këtë ka raportuar më 7 shkurt organizata hulumtuese britanike, Bellingcat.

Duke folur pas bisedimeve, Hopkins tha se Londra dhe Sofja po koordinohen nga afër rreth rastit.

Gebrev i ka mbijetuar helmimit, ashtu si edhe Skripalët.

Autoritetet britanike kanë akuzuar deri më tash dy rusë, që besohet se janë agjentë të inteligjencës ushtarake ruse GRU, për helmimin e Skripalëve në qytetin Sallsbëri të Anglisë.

Autoritetet ruse kanë mohuar çdo lidhje me këtë sulm. /REL

© ZHURNAL 11.02.2019, 15:57 | Z.H. | 977 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
Editorial 79.915 vota, dështim apo sukses për Blerim Rekën, ASH-në e Lëvizjen Besa ?!
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
Spasovski: Humbën një kolegë të ndershëm