(VIDEO) Zaev nga Sarajeva: Uniteti dhe bashkimi që krijon sporti duhet të reflektoj në gjithë Ballkanin
maqedonia
(VIDEO) Zaev nga Sarajeva: Uniteti dhe bashkimi që krijon sporti duhet të reflektoj në gjithë Ballkanin

(VIDEO) Zaev nga Sarajeva: Uniteti dhe bashkimi që krijon sporti duhet të reflektoj në gjithë Ballkanin

Sarajevë, 11 shkurt -Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, Zoran Zaev së bashku me bashkëshorten e tij Zorica Zaeva, morën pjesë në ceremoninë e hapjes së Lojërave Olimpike Rinore Evropiane në Sarajevë, Bosnje dhe Hercegovinë.

 Shteti ynë në këtë festival përfaqësohet nga Ana-Marija Zafirovska dhe Nikolla Petkovski. Të dytë në 12 shkurt do të garojnë në disiplinën “cross country”. Për ta pjesëmarrja në Lojërat Olimpike Rinore Evropiane është përvoja e parë  ndërkombëtare dhe mundësi e shkëlqyer për tu përgatitur për lojërat e ardhshme olimpike në vitin 2022.

Kryeministri Zaev duke e shprehur mbështetjen për këta dy të rinj tha se për një  vend nuk ka ambasador më të madh se sporti.

Në vazhdim ua përcjellim deklaratën integrale të Kryeministrit Zaev në stadiumin Asim Ferhatoviq Hase, në Sarajevë, Bosnjë dhe Hercegovinë.

“Shfrytëzoj rastin për të ndarë ndjenjat e mrekullueshme këtu në hapjen e Lojërave Olimpike Rinore Evropiane ose Festivalit Olimpik Rinor Evropian  e cila me rastin e 35 vjetorit të Lojërave Olimpike, Sarajeva 84 dhe i mirënjohuri Vuçko po hapen sot këtu.

Ne të vërtet ndjenja është e mrekullueshme. Më përkujton kohën kur unë isha 10 vjeçar , kur pothuajse e gjithë Jugosllavia, e gjithë Evropa dhe besoj e gjithë bota ishte fokusuar me sy të hapur në drejtim të Sarajevës në vitin 1984. Pata sot rastin ti shoh këto ndjenja  të kryeministrit Denis Zvizdiq, i cili personalisht ka qenë këtu para 35 viteve në hapjen e Lojërave Olimpike në Sarajevë.

Ngjarja është e mrekullueshme. Në të vërtet e dërgoi mesazhin e sportit dhe atë që sporti mund të bëjë, bashkim, prezantim të të gjitha vendeve, kategoritë e të rinjve dhe të rinjve që vijnë pas nesh.

Besoj se këto lojëra olimpike edhe njëherë do ti ndihmojnë të gjithë Ballkanit, i gjithë rajoni këtu të ecë përpara, drejt vlerave evropiane.

© ZHURNAL 11.02.2019, 11:08 | Z.H. | 1,910 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
Editorial 79.915 vota, dështim apo sukses për Blerim Rekën, ASH-në e Lëvizjen Besa ?!
Spasovski: Humbën një kolegë të ndershëm