Gjendje e jashtëzakonshme në Rusi: Invazion masovik i arinjve polarë
bota
Gjendje e jashtëzakonshme në Rusi: Invazion masovik i arinjve polarë

Gjendje e jashtëzakonshme në Rusi: Invazion masovik i arinjve polarë

Në arkipelagun Novaja Zemlja është shpallur gjendje e jashtëzakonshme për shkak të invazionit të arinjve polarë.

Zëvendësi i guvernatorit në Arhanglesk Aleksandar Minajev, ka thënë se disa dhjetra arinjësh polarë janë tubuar afër vendbanimeve të atjeshme.

“Prindërit po kanë frikë t’i dërgojnë fëmijët në shkollë”, thuhet në kumtesë, transmeton TASS.

Eksperët kanë thënë se është fjala për migrimin vjetër të këtyre kafshëve, ndërsa invazioni është shkaktuar nga ushqimi i bollshëm, të cilin mund ta gjejnë në rrethinën e vendbanimit në arkipelag.

© ZHURNAL 10.02.2019, 23:27 | T.E. | 2,310 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
Editorial 79.915 vota, dështim apo sukses për Blerim Rekën, ASH-në e Lëvizjen Besa ?!
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
Spasovski: Humbën një kolegë të ndershëm