“Hungarezët mbi gjithçka”, Orban jep para për fëmijët e lindur nga vendasit
bota
“Hungarezët mbi gjithçka”, Orban jep para për fëmijët e lindur nga vendasit

“Hungarezët mbi gjithçka”, Orban jep para për fëmijët e lindur nga vendasit

Kryeministri i Hungarisë, një nga personat më të sinqertë të kritikës ndaj emigracionit masiv që ka përfshirë Europën, ka ndërmend të krijojë një pako qeveritare, e cila do të ndihmojë të gjithë hungarezët si dhe familjet vendase. Në këtë lloj mënyrë, siç ka thënë Orban, duke u rritur mirëqenia e hungarezëve, duhet të rritet edhe mirëqenia e popullit. Në projekt-ligj parashikohet që të ketë mbrojtje financiare për nënat hungareze me mbi 4 fëmijë.

Orban parasheh rritje të natalitetit në Hungari. Shefi i stafit të Orbanit, Gergely Gulyas, tha të premten se shpenzimet e reja do të financohen nga rezervat e përgjithshme ose të ardhurat e tepërta në buxhetin e vitit 2019. Partia e Orban, Fidesz udhëheq dukshëm sondazhet për të fituar zgjedhjet e ardhshme.

© ZHURNAL 10.02.2019, 19:48 | T.E. | 2,572 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
Editorial 79.915 vota, dështim apo sukses për Blerim Rekën, ASH-në e Lëvizjen Besa ?!
Spasovski: Humbën një kolegë të ndershëm