Zbulohet vendi në Kolumbi me emrin Albania, ç’lidhje ka me shqiptarët
shqiperia
Zbulohet vendi në Kolumbi me emrin Albania, ç’lidhje ka me shqiptarët

Zbulohet vendi në Kolumbi me emrin Albania, ç’lidhje ka me shqiptarët

Emri i provincës ka qenë Calabacito dhe u ndryshua në Albania në vitin 1937 nga një komisar i La Guajira.

Komisari i vendosi provincës emrin Albania nga gruaja e tij Alba. Megjithatë, ekziston dhe një version tjetër sipas të cilit thuhet se komisari i vendosi emrin duke iu referuar vendit tonë.

Popullsia e Albanias është një popullsi relativisht e re e përbërë nga 51% e meshkujve dhe 49% e femrave. 29% e tyre e konsiderojnë veten autoktonë ndërsa 10% mestizo, raizal ose afro-kolumbianë.

© ZHURNAL 09.01.2019, 11:20 | Xh.I. | 3,115 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."