Me rreze X zbulohet autorësia e ikonës shqiptare të shekullit 18
kulture
Me rreze X zbulohet autorësia e ikonës shqiptare të shekullit 18

Me rreze X zbulohet autorësia e ikonës shqiptare të shekullit 18

Hulumtuesit shqiptarë kanë përdorur rrezet X për të zbuluar autorësinë e një pikturë delikate të lashtë, ku portretizohet Shën Gjergji, njëri prej shenjtorëve më të famshëm të krishterë.

Metodat e tyre përfshijnë testimin jodestruktiv (NDT) dhe analizën joshkatërruese (NDA) që përfshijnë rrezet X, të cilat përdoren gjerësisht për të studiuar materialet dhe cilësinë e objekteve, duke filluar nga analiza e artefakteve dhe mostrave biomjekësore si gjaku, flokët, çarjet ose dëmtimet në tubacionet e naftës dhe pjesët e aeroplanëve (iaea.org).

© ZHURNAL 09.01.2019, 10:53 | E.D. | 1,991 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."