Rinia, simboli i popullit të sukseshëm !
opinion
Rinia, simboli i popullit të sukseshëm !

Rinia, simboli i popullit të sukseshëm !

Hamzi Ibraimi

Rinia përballet me kushte të ndryshme, madje e njejta sjellë ndryshime me pasoja të mëdha. Të rinjtë  detyrohe për të kërkuar kushte më të mira për jetesë, dhe largohen nga vendi për mërgim që të gjejnë një jetë më të mirë.

Por pse të rinjtë  detyrohen  të lënë  ëndrrat e tyre?

Për gjërat me të cilat ballafaqohen të rinjtë, fajtori kryesorë është politika diskriminuese. Ngase udhëhqësit që kanë marë përsipër të ardhmen e popullit të tyre, aspak nuk bëjnë kushte dhe zhvillim të ekonomisë për t'iu  mundësuar një jetë më të mirë. Por për fat të keqë ata vetëm se shikojnë si të pasurohen vetë dhe bëhem shkaktarë  kryesorë që rinia të merr rrugën e mërgimit. Udhëheqësit tanë në vend që të luftojnë për tu mundësuar një jetesë më të mirë atyre që i bënë udhëheqës ata,  në shenjë faliminderimit, shkatërrojnë çdo gjë jo vetëm ekonominë, por  arritën edhe gjënë më të shejtë arsimin ta shkatrrojnë. Ngase duke vendosur njerëz jo adekuatë në institucionet arsimore ata devolvuan gjithçka.

Por të  ndalemi një moment dhe të mendohemi, e të shikojmë historinë. Do të shohim se rinia ka qenë motori i shumë ndryshimeve dhe vendimarjeve për të arritur një komb suksese të ndryshme.

Nëse një popull dëshiron që të ketë një të ardhme të shëndritshme atëherë ai popull dhe udhëheqësia e sajë duhet që rininë ta mbajë afër vetes dhe tu mundësojë kushte shumë  më të mira për jetesë dhe një arsim të shëndoshë. Ngase për të pasur suksese  kjo rini, është kusht i domostoshëm që arsimi të jetë në nivelë të lartë dhe cilësorë. Çdo shpresë e secilit popull  është rinia,  andaj të bashkohemi dhe të arsimojmi rininë me vlera morale, kombëtare, dhe  vlerat fetare.

Të mos harojmë se rinia e shëndoshë,  është pasuria më e vlefshme që mundet ta ketë një popull!.

© ZHURNAL 08.01.2019, 10:53 | Xh.I. | 2,367 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
Editorial 79.915 vota, dështim apo sukses për Blerim Rekën, ASH-në e Lëvizjen Besa ?!
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
Spasovski: Humbën një kolegë të ndershëm