Lista e plotë e fituesve në Golden Globes 2019
kulture
Lista e plotë e fituesve në Golden Globes 2019

Lista e plotë e fituesve në Golden Globes 2019

Është mbajtur Golden Globes 2019. Këtë vit ky festival i filmit dhe televizionit shënoi edicionin e 76-të.Indeksonline sjellë listën e plotë të fituesve!

Aktori/Aktorja më e mirë në seritë televizive

 • Sacha Baron Cohen, “Who Is America?”
 • Jim Carrey, “Kidding”
 • Michael Douglas, “The Kominsky Method”
 • Donald Glover, “Atlanta”
 • Bill Hader, “Barry”

Filmi më i mirë i animuar

 • “The Incredibles 2”
 • “Isle of Dogs”
 • “Mirai”
 • “Ralph Breaks the Internet”
 • “Spider-Man: Into the Spider-Verse”

Aktori më i mirë në seritë dhe filmat e limituar

 • Amy Adams, “Sharp Objects”
 • Patricia Arquette, “Escape at Dannemora”
 • Connie Britton, “Dirty John”
 • Laura Dern, “The Tale”
 • Regina King, “Seven Seconds”

Aktori më i mirë i mbështetur në kategorinë e dramës

 • Mahershala Ali, “Green Book”
 • Timothée Chalamet, “Beautiful Boy”
 • Adam Driver, “BlacKkKlansman”
 • Richard E. Grant, “Can You Ever Forgive Me?”
 • Sam Rockwell, “Vice”

Aktori më i mirë komik në film dhe Tv

 • Kristen Bell, “The Good Place”
 • Candice Bergen, “Murphy Brown”
 • Alison Brie, “Glow”
 • Rachel Brosnahan, “The Marvelous Mrs. Maisel”
 • Debra Messing, “Will & Grace”

Aktori më i mirë në seritë dramë

 • Caitriona Balfe, “Outlander”
 • Elisabeth Moss, “The Handmaid’s Tale”
 • Sandra Oh, “Killing Eve”
 • Julia Roberts, “Homecoming”
 • Keri Russell, “The Americans”

Aktori më i mirë në seritë televizive dramë

 • Jason Bateman, “Ozark”
 • Stephan James, “Homecoming”
 • Richard Madden, “Bodyguard”
 • Billy Porter, “Pose”
 • Matthew Rhys, “The Americans”

Seriali më i mirë televiziv

 • “The Americans”
 • “Bodyguard”
 • “Homecoming”
 • “Killing Eve”
 • “Pose”

Aktori më i mirë mbështetës në seritë televizive

 • Alan Arkin, “The Kominsky Method”
 • Kieran Culkin, “Succession”
 • Edgar Ramirez, “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story”
 • Ben Whishaw, “A Very English Scandal”
 • Henry Winkler, “Barry”

Ekipi më i mirë realizues

 • Marco Beltrami, “A Quiet Place”
 • Alexandre Desplat, “Isle of Dogs”
 • Ludwig Göransson, “Black Panther”
 • Justin Hurwitz, “First Man”
 • Marc Shaiman, “Marry Poppins Returns”

Kënga origjinale

 • “Requiem For A Private War,” Annie Lennox, “A Private War”
 • “Revelation,”Troye Sivan, Jónsi, “Boy Erased”
 • “Shallow,” Lady Gaga, Mark Ronson, Antonio Rossomando, Andrew wyatt, “A Star is Born”
 • “All The Stars,” Kendrick Lamar, SZA, “Black Panther”
 • “Girl in the Movies,” Dolly Parton, Linda Perry, “Dumplin'”

Aktori më i mirë komedi/mjuzikëll

 • Christian Bale, “Vice”
 • Lin-Manuel Miranda, “Mary Poppins Returns”
 • Viggo Mortensen, “Green Book”
 • Robert Redford, “The Old Man & the Gun”
 • John C. Reilly, “Stan & Ollie”

Aktori më i mirë mbështetës në seritë e limituara

 • Alex Borstein, “The Marvelous Mrs. Maisel”
 • Patricia Clarkson, “Sharp Objects”
 • Penelope Cruz, “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story”
 • Thandie Newton, “Westworld”
 • Yvonne Strahovski, “The Handmaid’s Tale”

Aktori më i mirë në kinema

 • Amy Adams, “Vice”
 • Claire Foy, “First Man”
 • Regina King, “If Beale Street Could Talk”
 • Emma Stone, “The Favourite”
 • Rachel Weisz, “The Favourite”

Best screenplay

 • Adam McKay, “Vice”
 • Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly, “Green book”
 • Alfonso Cuarón, “Roma”
 • Deborah Davis, Tony McNamara, “The Favourite”
 • Barry Jenkins, “If Beale Street Could Talk”

Filmi më i mirë i huaj

 • “Shoplifters,” Japan, Hirokazu
 • “Capernaum,” Lebanon, Nadine Labaki
 • “Girl,” Belgium, Lukas Dhont
 • “Never Look Away,” Germany, Florian Henckel von Donnersmarck
 • “Roma,” Mexico, Alfonso Cuarón

Aktori më i mirë në një film miniseries apo TV

 • Antonio Banderas, “Genius: Picasso”
 • Daniel Bruhl, “The Alienist”
 • Darren Criss, “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story”
 • Benedict Cumberbatch, “Patrick Melrose”
 • Hugh Grant, “A Very English Scandal”

Seritë më të mira televizive – komedi

 • “Barry,” HBO
 • “The Good Place,” NBC
 • “Kidding,” Showtime
 • “The Kominsky Method,” Netflix
 • “The Marvelous Mrs. Maisel,” Amazon

Best film director

 • Peter Farrelly, “Green Book”
 • Spike Lee, “BlacKkKlansman”
 • Adam McKay, “Vice”
 • Bradley Cooper, “A Star Is Born”
 • Alfonso Cuarón, “Roma”

Miniseritë më të mira ose filma TV

 • “The Alienist,” TNT)
 • “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story,” FX
 • “Escape at Dannemora,” Showtime
 • “Sharp Objects,” HBO
 • “A Very English Scandal,” Amazon

Aktorja më e mira në – komedi / mjuzikëll

 • Emily Blunt, “Mary Poppins Returns”
 • Olivia Colman, “The Favourite”
 • Elsie Fisher, “Eighth Grade”
 • Charlize Theron, “Tully”
 • Constance Wu, “Crazy Rich Asians”

Filmi më i mirë – komedi / mjuzikëll

 • “Crazy Rich Asians”
 • “The Favourite”
 • “Green Book”
 • “Mary Poppins Returns”
 • “Vice”

Aktori më i mirë/dramë

 • Bradley Cooper, “A Star Is Born”
 • Willem Dafoe, “At Eternity’s Gate”
 • Lucas Hedges, “Boy Erased”
 • Rami Malek, “Bohemian Rhapsody”
 • John David Washington, “BlacKkKlansman”

Aktorja më e mirë/dramë

 • Glenn Close, “The Wife”
 • Lady Gaga, “A Star Is Born”
 • Nicole Kidman, “Destroyer”
 • Melissa McCarthy, “Can You Ever Forgive Me?”
 • Rosamund Pike, “A Private War”

Filmi më i mirë

 • “Black Panther”
 • “BlacKkKlansman”
 • “Bohemian Rhapsody”
 • “If Beale Street Could Talk”
 • “A Star Is Born”
© ZHURNAL 07.01.2019, 09:54 | E.D. | 527 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."