Si të përshpejtoni qarkullimin e gjakut në këmbë
medicina
Si të përshpejtoni qarkullimin e gjakut në këmbë

Si të përshpejtoni qarkullimin e gjakut në këmbë

Qarkullimi i dobët është pasojë e gjendjes së sistemit kardiovaskular

Rrjedha e dobët e gjakut ka pasoja shumë më serioze sesa duart dhe këmbët e ftohta për të cilat ankohen të moshuarit.

Për elasticitetin e arterieve duhet të jini fizikisht aktiv. Për shkak të rrjedhjes së keqe të gjakut, ka simptoma në pjesë të ndryshme të trupit, të cilat mund të kenë pasoja fatale.

Qarkullimi i dobët është gjithashtu përgjegjës për kardiakët dhe goditjet, si dhe amputimi i gjymtyrëve. Kur gjaku përmes organizmit nuk qarkullon ashtu sikurse duhet, organet nuk  furnizohen me oksigjen dhe lëndë ushqyese të mjaftueshme, dhe organizmi nuk i heq toksinat deri në masën e nevojshme për të funksionuar normalisht.

Qarkullimi i dobët është pasojë e gjendjes së sistemit kardiovaskular. Ndonëse këto sëmundje janë pjesërisht të trashëguara, shëndeti kardiovaskular dhe i enëve të gjakut ndikohet veçanërisht nga shprehitë jo të shëndetshme – pirja e duhanit, mungesa e aktivitetit, dieta e papërshtatshme. Të moshuarit janë gjithashtu të ndjeshëm ndaj këtyre problemeve, pasi shpesh luftojnë me sheqerin e ngritur në gjak, dhe diabetin.

Zakonisht, njerëzit ankohen për qarkullimin e dobët në këmbë, dhe ekspertët thonë se ky problem zhvillohet gradualisht, andaj, në fazat më të hershme të sëmundjes, ato shpesh mbeten pa u vënë re. Ekspertët për enët e gjakut shpjegojnë se fillimisht shfaqen dhimbje dhe ngërçe në këmbë. Këto simptoma kryesisht tërhiqen pas pushimit, por shkurtimisht, deri në aktivitetin tjetër fizik. Bazë e qarkullimit të keq është arteroskleroza.

Është një proces që zhvillohet në muret e arterieve, përkatësisht vjen deri te trashja e tyre, duke krijuar depozita ose pllaka. Për shkak të kësaj, arteriet bëhen më të dobëta dhe të ngurta. Nën ndikimin e faktorëve të rrezikut – pirja e duhanit, mosveprimi fizik, trashje, yndyra në gjak, ky proces, sipas mjekëve, fillon me të gjitha arteriet, nga aorta deri te kapilarët më të vegjël.

Kështu, truri, zemra, veshkat, sytë dhe periferia, por të gjitha enët e tjera të gjakut, gjithashtu “prishen”.

Zvogëloni problemin

Mjekët thonë se, për të ruajtur shëndetin e enëve të gjakut, por edhe organeve të tjera, është e nevojshme që enët e gjakut të jenë elastike. Kjo arrihet më së miri nga një mënyrë jetese e shëndetshme.

Të moshuarit, në të cilët arteroskleroza është më e theksuar, janë veprimtaritë fizike të përditshme të detyrueshme dhe një dietë me yndyra të pangopura. Për një qarkullim më të mirë të gjakut nevojitet të bëni shëtitje të përditshme, të masazhoni këmbët dhe të pini ujë të mjaftueshëm – deri në 2.5 litra në ditë.

© ZHURNAL 04.01.2019, 10:46 | E.D. | 975 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."