A e dini se?!
opinion
A e dini se?!

A e dini se?!

Shkruan, Arben Taravari

Ziadin Sela i fitoi zgjedhjet ne Çashke duke iu drejtuar popullates nepermjet nje lidhje te drejtperdrejt telefonike, imagjinoni sikur te ishte prezent çka do i ndodhte DUIT dhe GROM asokohe koalicion lokal.

Sindromi i doktorave te DUI-t, problemet e arsimit Shqip ne Veles dhe trendi i baltosjes se figures te Zijadin Seles.

Te nderuar Miq,

Fajtori i vetem dhe pergjegjesi absolut i problemeve te arsimit Shqip ne Veles eshte vetem BDI dhe Ministrat e tyre te arsimit vite me radhe e keshtu i trasheguar edhe momentalisht te ministri aktual Arber Ademi.

Le te Sqarohemi,

Aleanca Per Shqiptaret dhe Levizja Besa jane koalicion ne Komunen e Çashkes. Fitues absolut dhe mbeshtetes te ndryshimeve e se bashku me LSDM perbejne shumicen ne keshillin komunal me ç’rast dega e GROM pas 8 viteve pushtet kesaj radhe shkuan ne opozite per te mos u kthyer kurre me.

Problemet e shqiptarve ne arsim nuk jane te sotshme ne keto vende, por jane te trasheguara po nga qeverisjet e kaluara te GROM-it dhe VMRO-s ne kete komune, perkundrejt çdo mekati, krimi, perbuzje dhe diskriminimi ndaj shqiptareve ne Çashke dhe Veles, GROM dhe pinjollet e tyre perderisa qeverisnin ne keto vise asnjeher nuk e paten ngritur si shqetesim çeshtjen e arsimit shqip ne komunen e Çashkes.
Qeverisja aktuale po merret realisht me kete problem dhe pengesa e vetme qe kane hasur deri me tani eshte Ministri i arsimit i cili duke e njohur ralitetin e ri politik e ka zvarritur procesin dhe nuk deshiron te aprovoj kerkesat e pushtetit lokal per te vetmen arsye sepse jane perfaqesues te Aleances Per Shqiptaret dhe Levizjes Besa.

Kjo eshte e verteta.

Çfare kohe qe ka ardhur, përfaqësuesit e GROM dhe Janko Baçev po zhvillojnë beteja për të drejtat e Shqiptarëve në Çashkë.

© ZHURNAL 27.01.2019, 23:22 | B.M. | 25,589 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
Editorial 79.915 vota, dështim apo sukses për Blerim Rekën, ASH-në e Lëvizjen Besa ?!
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
Spasovski: Humbën një kolegë të ndershëm