Kujdes fëmijët, në pelena zbulohen lëndë…
bota
Kujdes fëmijët, në pelena zbulohen lëndë…

Kujdes fëmijët, në pelena zbulohen lëndë…

Një skandal ka shpërthyer në Francë pasi është zbuluar se pelenat që prodhohen në vend përmbajnë lëndë djegëse dhe kimikate të tjera toksike. Substancat janë potencialisht toksike, duke përfshirë një substancë që përdoret gjerësisht në lidhje me kancerin.

Agjencia e mjedisit ANSES zbuloi gjetjet e saj në një studim të ri të publikuar të mërkurën, me shkencëtarët që testuan 23 lloje pelenash pasi ato ishin veshur nga fëmijët.

Testet zbuluan butilfenilin metilpropional – të përdorur në produktet e kozmetikës dhe disa hidrokarbure aromatike. Kimikati i mbeturinave që gjetën ishte glyfosati, i cili ka qenë i lidhur me kancerin dhe i është nënshtruar përpjekjeve nga disa liderë evropianë për ta ndaluar.

Lidhur me zbulimin e saj në pelenat e prodhuara në vend, qeveria tha se ishte jetësore që prodhuesit dhe shitësit të siguronin që substanca të hiqej.

Në një deklaratë të përbashkët, ministritë e Shëndetësisë, Mjedisit dhe Financave thanë: “Ne i bëjmë thirrje prodhuesve dhe shitësve për të marrë masa brenda 15 ditëve të ardhshme për të eliminuar këto substanca nga pelenat e foshnjave”.

Ministri i Shëndetësisë, Agnes Buzyn gjithashtu siguroi prindërit se nuk kishte rrezik të menjëhershëm për fëmijët e tyre dhe tha se raporti ishte “një masë paraprake për të mbrojtur fëmijët nga efektet e mundshme”.

© ZHURNAL 23.01.2019, 21:17 | T.E. | 4,173 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
ZHURNAL MËSON Gjykatësja e vendimit për BFI-në përfundon në spital!
LAJMI I FUNDIT Policia largon me dhunë kryetarin e vetshpallur nga BFI-ja
Milloshoski: Funksionar i lartë në Kuvend kërkon ndryshime në BFI, Grubi: Kryetarin e BFI-së nuk e vendos gjykata!
Kujt ia drejtoi Shekerinska "ofendimin" ? "Paramendoni me kë u deshtë të ulemi të bisedojmë, ndërsa nuk dëshironim as t’i shihnim"!
Zekiri: Puna shkon për dreq kur Grubi flet për drejtësi; Grubi: Me fjalet tua po ia minuson votat Pendarovskit, më mirë rri heshtë
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Zhurnal mëson Në "spastrimin" e Zaevit do të përfshihen edhe Ministra të BDI-së
Ekskluzive Dokumenti në të cilin thirren puçistët është “i falsifikuar”, BFI akuzon Muhamed Zeqirin për skenar
Zhurnal mëson Puçistët sërish në mënyrë joligjore futen në objektin e BFI-së?!