Ruhani: SHBA nuk ka arritur qëllimin pavarësisht të gjitha sanksioneve
bota
Ruhani: SHBA nuk ka arritur qëllimin pavarësisht të gjitha sanksioneve

Ruhani: SHBA nuk ka arritur qëllimin pavarësisht të gjitha sanksioneve

Presidenti i Iranit, Hassan Rouhani, ka deklaruar se pavarësisht të gjitha sanksioneve, SHBA-të nuk e kanë arritur qëllimin e tyre, transmeton Anadolu Agency (AA).

Presidenti Rouhani në një fjalim pas takimit të bordit të kabinetit të ministrave në Teheran ka folur në lidhje me sanksionet e SHBA-ve.

“Jam i kënaqur të them se po ndjekim një sërë mënyrash për të shitur naftën dhe ne do të depërtojmë sanksionet amerikane. SHBA-të nuk e arritën qëllimin e tyre pavarësisht të gjitha sanksioneve. Edhe ata vetë e kanë pranuar që me embargot nuk ia kanë arritur qëllimit”, tha Rouhani, duke shpjeguar se SHBA po përpiqet të mbaj nën presion Iranin në çështjen e eksportimit të naftës dhe në atë të sektorit bankar.

Presidenti Rouhani mbrojti idenë e tij se “sanksionet mizore dhe të paligjshme” të SHBA-ve janë vetëm një faktor që ushtron presion ndaj popullit dhe se ata me veprimet e tyre të reja do të neutralizojnë embargot mbi çështjet bankare dhe çështjet e tjera.

– “Irani është një vend që nuk mund të fshihet nga tregu i energjisë”

Siç tha Rouhani, historinë e saj 40-vjeçare të revolucionit iranian prodhimi i energjisë është dyfishuar.

“Rezervat e naftës dhe të gazit natyror kanë arritur në shifra shumë të larta në krahasim me vitet e para të revolucionit. Sot, rezervat e reja të naftës të njoftuara nga ministri i naftës kanë treguar se Irani është një vend që nuk mund të fshihet nga tregu i energjisë”, tha Rouhani.

Rouhani shtoi se mund të garantojnë të gjithë botën se ata janë duke luftuar kundër terrorizmit dhe se do të vazhdojnë këtë luftë edhe në çështjet financiare.

© ZHURNAL 23.01.2019, 16:09 | Xh.I. | 1,972 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
ZHURNAL MËSON Gjykatësja e vendimit për BFI-në përfundon në spital!
LAJMI I FUNDIT Policia largon me dhunë kryetarin e vetshpallur nga BFI-ja
Milloshoski: Funksionar i lartë në Kuvend kërkon ndryshime në BFI, Grubi: Kryetarin e BFI-së nuk e vendos gjykata!
Kujt ia drejtoi Shekerinska "ofendimin" ? "Paramendoni me kë u deshtë të ulemi të bisedojmë, ndërsa nuk dëshironim as t’i shihnim"!
Zekiri: Puna shkon për dreq kur Grubi flet për drejtësi; Grubi: Me fjalet tua po ia minuson votat Pendarovskit, më mirë rri heshtë
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Zhurnal mëson Në "spastrimin" e Zaevit do të përfshihen edhe Ministra të BDI-së
Ekskluzive Dokumenti në të cilin thirren puçistët është “i falsifikuar”, BFI akuzon Muhamed Zeqirin për skenar
Zhurnal mëson Puçistët sërish në mënyrë joligjore futen në objektin e BFI-së?!