Deputetët britanikë paraqesin plane rivale për marrëveshjen e May për Brexit
bota
Deputetët britanikë paraqesin plane rivale për marrëveshjen e May për Brexit

Deputetët britanikë paraqesin plane rivale për marrëveshjen e May për Brexit

Deputetët britanikë kanë filluar të bëjnë propozime për të ndryshuar rezultatin e Brexit përpara votimit të planifikuar të javës së ardhshme për marrëveshjen e ndryshuar të Theresa May.

Kryeministrja May do të takohet me kabinetin e saj pasi u tha deputetëve të hënën se ajo ishte e fokusuar në ndryshimin e ndihmesës irlandeze, njofton Klan Kosova.

Por udhëheqësi i punës Jeremy Corbyn tha se kryeministrja ishte në mohim rreth nivelit të kundërshtimit ndaj marrëveshjes së saj.

Ndër amendamentet e deputetëve janë planet për të parandaluar një Brexit pa marrëveshje dhe për të zgjatur afatin për largimin nga Bashkimi Europian.

Deputetët duhet të votojnë për një version të modifikuar të marrëveshjes së May më 29 janar.

Të hënën, kryeministrja u zotua të kërkojë ndryshime në kthimin irlandez nga BE dhe gjithashtu braktisi pagesën prej £ 65 që qytetarët e BE-së duhet të paguajnë për të siguruar të drejtën për të vazhduar të jetonin në Britani të Madhe pas Brexit.

Megjithatë, ajo dha disa detaje rreth asaj se si do të ndryshojë marrëveshja e saj para votimit të së martës së ardhshme.

Duke folur për programin e BBC Radio 4’s Sot, deputeti konservator Iain Duncan Smith, i cili votoi kundër marrëveshjes së zonjës May, tha se ndalesa ishte “e pa përditësuar”, duke shtuar se ai gjithashtu kishte kundërshtime ndaj 37 miliardë £ të ashtuquajtura faturë divorci në Mbretërinë e Bashkuar ishte duke u përgatitur për të paguar BE, njofton Klan Kosova.

© ZHURNAL 22.01.2019, 09:47 | Xh.I. | 1,978 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
ZHURNAL MËSON Gjykatësja e vendimit për BFI-në përfundon në spital!
LAJMI I FUNDIT Policia largon me dhunë kryetarin e vetshpallur nga BFI-ja
Milloshoski: Funksionar i lartë në Kuvend kërkon ndryshime në BFI, Grubi: Kryetarin e BFI-së nuk e vendos gjykata!
Kujt ia drejtoi Shekerinska "ofendimin" ? "Paramendoni me kë u deshtë të ulemi të bisedojmë, ndërsa nuk dëshironim as t’i shihnim"!
Zekiri: Puna shkon për dreq kur Grubi flet për drejtësi; Grubi: Me fjalet tua po ia minuson votat Pendarovskit, më mirë rri heshtë
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Zhurnal mëson Në "spastrimin" e Zaevit do të përfshihen edhe Ministra të BDI-së
Ekskluzive Dokumenti në të cilin thirren puçistët është “i falsifikuar”, BFI akuzon Muhamed Zeqirin për skenar
Zhurnal mëson Puçistët sërish në mënyrë joligjore futen në objektin e BFI-së?!