Sarah Bernhardt në muzeun e famshëm Marubi
kulture
Sarah Bernhardt në muzeun e famshëm Marubi

Sarah Bernhardt në muzeun e famshëm Marubi

Një foto e Sarah Bernhardit, aktores së njohur franceze, është ekspozuar në Muzeun e Fotografisë Marubi, pjesë e ekspozitës së atelierit Nadar të kuruar nga Michel Poivert.

“Monstre sacré”, siç Jean Cocteau e quante Sarah Bernhardtit, përshkon të gjithë historinë e Atelierit Nadar.

E fotografuar nga Félix Nadar që në moshën 15-vjeçare kur nisi në studiojë në Konservatorin e Artit Dramatik, ajo do të bëhet e famshme në skenat më të mira të kohës falë fotografive të Paul Nadar.

Bernhardt bëri famë në skenën franceze në vitet 1870-ta, në fillim të periudhës së Belle Epokës dhe u shndërrua shumë shpejt në kërkesë për Evropën dhe Amerikën. Ajo zhvilloi karrierën si një aktore serioze dramatike, duke fituar nofkën “Sara Hyjnore”.

© ZHURNAL 02.01.2019, 14:18 | E.D. | 1,331 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."