Me debat të ashpër zgjidhen 4 anëtarët e Këshillit Mbikëqyrës
maqedonia
Me debat të ashpër zgjidhen 4 anëtarët e Këshillit Mbikëqyrës

Me debat të ashpër zgjidhen 4 anëtarët e Këshillit Mbikëqyrës

Shkup, 21 janar - Pas një debati të gjatë dhe të ashpër, me shumicë votash në Komisionin për Zgjedhje dhe Emërime, u zgjodhën 3 anëtarë dhe kryetarja e Këshillit për Mbikëqyrje Civile. Ndonëse pa përkrahjen e opozitës, shumica propozoi që në krye të këtij institucioni të jetë Margarita Caca Nikollovska, ndërsa për anëtarë, Ice Iljevski, Gordan Kallaxhiev dhe Filip Stojanovski.

Për anëtarët e tjerë, do të shpallet përsëri konkurs. Sipas burimeve të televizionit Alsat, dy anëtarë do propozohen nga BDI-ja, me qëllim që të plotësohet edhe kushti për përfaqësim të drejtë të etnive, ndërsa një do ta propozojë VMRO-DPMNE-ja. Në konkursin e parë kërkoheshin 7 anëtarë për Këshillin Mbikëqyrës civil, ndërsa u paraqitën vetëm 8, 1 prej të cilëve nuk përmbushte kushtet. Në këtë mënyrë, anëtarët e Komisionit për zgjedhje dhe emërime nuk patën opsion zgjedhje.

© ZHURNAL 21.01.2019, 18:09 | T.E. | 4,361 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
ZHURNAL MËSON Gjykatësja e vendimit për BFI-në përfundon në spital!
LAJMI I FUNDIT Policia largon me dhunë kryetarin e vetshpallur nga BFI-ja
Milloshoski: Funksionar i lartë në Kuvend kërkon ndryshime në BFI, Grubi: Kryetarin e BFI-së nuk e vendos gjykata!
Kujt ia drejtoi Shekerinska "ofendimin" ? "Paramendoni me kë u deshtë të ulemi të bisedojmë, ndërsa nuk dëshironim as t’i shihnim"!
Zekiri: Puna shkon për dreq kur Grubi flet për drejtësi; Grubi: Me fjalet tua po ia minuson votat Pendarovskit, më mirë rri heshtë
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Zhurnal mëson Në "spastrimin" e Zaevit do të përfshihen edhe Ministra të BDI-së
Ekskluzive Dokumenti në të cilin thirren puçistët është “i falsifikuar”, BFI akuzon Muhamed Zeqirin për skenar
Zhurnal mëson Puçistët sërish në mënyrë joligjore futen në objektin e BFI-së?!