E FUNDIT Kostadinov: Me kënaqësi ju njoftoj se kemi arritur marrëveshje me Bilall Kasamin
maqedonia
E fundit Kostadinov: Me kënaqësi ju njoftoj se kemi arritur marrëveshje me Bilall Kasamin

E fundit Kostadinov: Me kënaqësi ju njoftoj se kemi arritur marrëveshje me Bilall Kasamin

Shkup, 11 janar - Zëdhënësi i LSDM-së, Kostadin Kostadinov në një pres konferencë ka theksuar se Kryeministri Zaev dhe Lideri i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami kanë arritur marrëveshje rreth propozim amandamenteve të Lëvizjes BESA, transmeton Zhurnal.

"Me knaqësi mund të them se kemi arritur marrëveshje me Kreun e Lëvizjes BESA, Bilall Kasami", tha Kostadin Kostadinov.

Nga fakti që është arritur marrëveshja Zaev-Kasami, Në Ligjin kushtetues nuk do të radhiten përcaktimet e shtetësisë. Për maqedonasit do te vlejë “makedonsko”, ndërsa për shqiptaret /e Maqedonisë. Me Ligj do të rregullohet që në letërnjoftime te shtohet grafa e përkatësisë etnike. Për diasporën pranohet amendamenti që të radhiten bashkësitë etnike.

© ZHURNAL 11.01.2019, 15:52 | Xh.I. | 23,412 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."