Byrek me mak
Byrek me mak
receta
receta
Byrek me mak
Byrek me mak

Byrek me mak

Përbërësit

1 gotë qumësht i vaket

1 gotë uje i vakur

1 luge maje

1/2 luge sheqer

1/2 gota vaj vegjetal

1 luge kripë

2,5 gota miell

1 gote mak

1 gote arra

6 luge vaj vegjetal

2 të kuqën e vesë

 

 

Hapat

1

Qumështin, ujin e vakët, sheqerin, majën e derdhni në një enë dhe e përzieni rreth 10 minuta.

 

2

Pastaj ia shtoni miellin, vajin vegjetal, kripën dhe e përzieni brumin, pas përzierjës brumin e lëni në pritje rreth 40 minuta.

 

3

Në një enë makun, sheqerin, arrat, vajin vegjetal i derdhni dhe i përzieni mirë.

 

4

Brumit të ardhur ia derdhni përmbi përzierjën e makut, ia japni formën byrekut dhe përmbi e lyeni me të kuqët e vezës.

 

5

E vëni në furrë për pjekje në temperaturë mesatare derisa të skuqet.

 

6

Ju bëftë mirë!

© ZHURNAL 10.10.2018, 13:04 | Z.H. | 426 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Byrek me mak

Përbërësit

1 gotë qumësht i vaket

1 gotë uje i vakur

1 luge maje

1/2 luge sheqer

1/2 gota vaj vegjetal

1 luge kripë

2,5 gota miell

1 gote mak

1 gote arra

6 luge vaj vegjetal

2 të kuqën e vesë

 

 

Hapat

1

Qumështin, ujin e vakët, sheqerin, majën e derdhni në një enë dhe e përzieni rreth 10 minuta.

 

2

Pastaj ia shtoni miellin, vajin vegjetal, kripën dhe e përzieni brumin, pas përzierjës brumin e lëni në pritje rreth 40 minuta.

 

3

Në një enë makun, sheqerin, arrat, vajin vegjetal i derdhni dhe i përzieni mirë.

 

4

Brumit të ardhur ia derdhni përmbi përzierjën e makut, ia japni formën byrekut dhe përmbi e lyeni me të kuqët e vezës.

 

5

E vëni në furrë për pjekje në temperaturë mesatare derisa të skuqet.

 

6

Ju bëftë mirë!

© ZHURNAL 10.10.2018, 13:04 | Z.H. | 451 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Ahmeti:  “Arnautët kanë respekt në Turqi”, për Selën - kanë ikur kohat e folklorizmave!
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Burime pran BDI-së për Zhurnal: Lëvizja Besa e Bilall Kasamit, se Hazbi Lika mund të kalon në partin e tyre, vetëm një ëndërr me sy qel
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
Lajmi i fundit Aksident i rëndë në dalje të Shkupit, lëndohen 4 femra, njëra shtatëzënë
Ndërroi jetë Alajdin Demiri
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat