Referendumi, Neziri: Një pjesë e madhe e anëtarësisë së VMRO-së e kanë të qartë rëndësinë e këtij momenti
maqedonia
Referendumi, Neziri: Një pjesë e madhe e anëtarësisë së VMRO-së e kanë të qartë rëndësinë e këtij momenti

Referendumi, Neziri: Një pjesë e madhe e anëtarësisë së VMRO-së e kanë të qartë rëndësinë e këtij momenti

Shkup, 24 shtator - Vetëm një javë para mbajtjes së referendumit, në bazë të atmosferës së krijuar, njohësit e çështjeve politike konsiderojnë se një pjesë e elektoratit të partisë opozitare VMRO-DPMNE do të dalë të votojë në referendum edhe pse janë kundër marrëveshjes Maqedoni-Greqi për çështjen e emrit.

Megjithatë, mbetet e paqartë se nëse ky numër i votuesve do të jetë i mjaftueshëm që referendumi të dalë i suksesshëm.

"Një pjesë e madhe e tyre (anëtarësisë së VMRO-DPMNE-së) e kanë të qartë rëndësinë e këtij momenti, e kanë të qartë se bëhet fjalë për një çështje shumë serioze që përcakton ardhmërinë e vetë shtetit dhe gjithë kjo atmosferë e krijuar, edhe nga vizitat e vetë krerëve të shteteve më me ndikim të perëndimit në Maqedoni, do të nxisin tek ata edhe atë sensin, përkatësisht ndjenjën që të dalin të votojnë dhe të kontribuojnë për shtetin e tyre", thotë për REL, Xhelal Neziri, njohës i çështjeve politike, transmeton Zhurnal.

Sipas tij,  lënia e hapësirës që të vendosin ashtu siç vlerësojnë vetë qytetarët nga ana e kreut të VMRO-DPMNE-së dhe porositë e qarta të qendrave vendimmarrëse, krijon hapësirë që pjesa dërmuese e elektoratit të partisë maqedonase të dalë për të votuar në referendum.

© ZHURNAL 24.09.2018, 11:00 | D.J. | 1,971 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."