ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Lajme nga Maqedonia
Referendumi, Neziri: Një pjesë e madhe e anëtarësisë së VMRO-së e kanë të qartë rëndësinë e këtij momenti

Shkup, 24 shtator - Vetëm një javë para mbajtjes së referendumit, në bazë të atmosferës së krijuar, njohësit e çështjeve politike konsiderojnë se një pjesë e elektoratit të partisë opozitare VMRO-DPMNE do të dalë të votojë në referendum edhe pse janë kundër marrëveshjes Maqedoni-Greqi për çështjen e emrit.

Megjithatë, mbetet e paqartë se nëse ky numër i votuesve do të jetë i mjaftueshëm që referendumi të dalë i suksesshëm.

"Një pjesë e madhe e tyre (anëtarësisë së VMRO-DPMNE-së) e kanë të qartë rëndësinë e këtij momenti, e kanë të qartë se bëhet fjalë për një çështje shumë serioze që përcakton ardhmërinë e vetë shtetit dhe gjithë kjo atmosferë e krijuar, edhe nga vizitat e vetë krerëve të shteteve më me ndikim të perëndimit në Maqedoni, do të nxisin tek ata edhe atë sensin, përkatësisht ndjenjën që të dalin të votojnë dhe të kontribuojnë për shtetin e tyre", thotë për REL, Xhelal Neziri, njohës i çështjeve politike, transmeton Zhurnal.

Sipas tij,  lënia e hapësirës që të vendosin ashtu siç vlerësojnë vetë qytetarët nga ana e kreut të VMRO-DPMNE-së dhe porositë e qarta të qendrave vendimmarrëse, krijon hapësirë që pjesa dërmuese e elektoratit të partisë maqedonase të dalë për të votuar në referendum.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 24.09.2018, 11:00  | D.J. | 1,906 i lexuar

 

 

 

Qeveria dhe organizatat mediatike për standardizimin e mediave të internetit

Shkup, 15 tetor - Përfaqësues të tre organizatave mediatike SHGM, SPGM dhe KEMM, të cilët e zhvillojnë iniciativën për krijimin e minimum kritereve në drejtim të mbrojtjes dhe promovim të profesionit në mediat e internetit, sot në takim me përfaqësuesit e Qeverisë informuan për idenë bazë dhe nevojën që të respektohen parime themelore të profesionit të gazetarëve në sferën e internetit.

Siç kumtuan nga shërbimi qeveritar për media, në takim morën pjesë ministri obliguar për komunikime, raportim dhe transparencë, Robert Popovski, këshilltari për marrëdhënie me opinionin të kryeministrit, Marjan Zabërçanec dhe zëdhënësi i Qeverisë Mile Boshnjakovski mbajnë takim pune me përfaqësuesit e SHGM-së, Naser Selmani, kryetaren e Këshillit drejtues të Këshillit për etikë të mediave, Katerina SInadinovska dhe kryetaren e Sindikatës së pavarur të gazetarëve dhe punonjësve mediatikë, Tamara Çausidis.

"Ministri Popovski në takim e përshëndeti inciativën, duke potencuar se organizatat janë në rrugë të duhur përmes vetërregullimit për t'i theksuar dhe konfirmuar paqartësitë, të cilat ekzistojnë në sferën e internet mediave me qëllim që të arrihen standardet etike", qëndron në kumtesë.

Në takimin e punës, organizatat mediatike gjithashtu i paralajmëruan aktivitetet e ardhshme lidhur me iniciativën, gjegjësisht miratim shtesë të kritereve dhe afatin kohor me qëllim që të gjitha palët e cenueshme të cilat punojnë në hapësirën e internetit në Maqedoni, të ketë periudhë për përshtatje.

"Qeveria e Republikës së Maqedonisë, qartë tregon se çdoherë do të jetë partnere e organizatave mediatike në aktivitetet e tyre të cilat janë shumë të rëndësishme, si për mediat dhe punonjësit mediatikë, ashtu edhe për interesin publik të qytetarëve në vend", theksohet në kumtesë. 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 15.10.2018, 16:35  | D.J. | 142 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.