Marrëveshja e Prespës model për zgjidhjen e konflikteve tjera në rajon
maqedonia
Marrëveshja e Prespës model për zgjidhjen e konflikteve tjera në rajon

Marrëveshja e Prespës model për zgjidhjen e konflikteve tjera në rajon

Shkup, 22 shtator - Ish-përfaqësuesi i lartë i BE-së, Havier Solana në një kolumn të botuar në “Projekt Sindikejt” thotë se, marrëveshja e Prespërs mund të shërbej si një model për zgjidhjen e kontesteve tjera në rajonin e Ballkanit.

“Kjo marrëveshje është një frymëzim për një rajon që mbetet i ngatërruar dhe bllokuar nga mosmarrëveshjet rreth identiteteve etnike dhe kombëtare. Ballkani – dhe jo vetëm Ballkani – ka nevojë për një narrativ të ri të bazuar në prioritetet e vërteta të popullit, pikërisht atë që parashikon Marrëveshja e Prespës, thekson ish-kreu i diplomacisë evropiane.

Si shembuj Solana i rënditë kontestin mes Kosovës dhe Serbisë si dhe tensionet politike në Bosnjë Herecegovinë dhe Republikën Serbe.

Por, sipas Havier Solanës, nëse ” nëse e diela përfundon mirë”, gjëgjësisht nëse kalon referendum, ai do ta kthejë shpresën për gjithë rajonin e Ballkanit.

Për Solanën, Marrëveshja e Prespës, po të kalojë, do të nënkuptojë gjithashtu kundërshtimin e “kthesës globale ndaj shovinizmit”.

© ZHURNAL 22.09.2018, 23:20 | D.J. | 5,600 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."