Thaçi: Ti tregojmë botës së civilizuar se Shqiptarët në Maqedoni dijnë të ecin me NATO dhe BE (VIDEO)
maqedonia
Thaçi: Ti tregojmë botës së civilizuar se Shqiptarët në Maqedoni dijnë të ecin me NATO dhe BE (VIDEO)

Thaçi: Ti tregojmë botës së civilizuar se Shqiptarët në Maqedoni dijnë të ecin me NATO dhe BE (VIDEO)

Tetovë, 22 shtator - Partia Demokratike Shqiptare (PDSH) sonte në kuadër të fushatës për përkrahjen e referendumit të 30 Shtatorit, mbajti tubimin e radhës në sallën e sportit pranë shkollës së mesme të medicinës në Tetovë, me moton “Një hap para PËR NATO dhe BE!Edhe njëherë shqiptarët e Tetovës treguan se janë pro NATOS,pro BE, raporton Zhurnal.

Kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi theksoi se prova shqiptarët gjithëandej kane dhënë se janë properendimor  me dhjetra vite,me vepra konkrete SHBA, EUROPA dhe NATO ishin në momente kritike me shqiptarët si në Shqipëri, Kosovë por edhe sidomos  në Maqedoni gjatë krizës së rrefugjatëve nga KOSOVA viteve 1998-1999,të cilën e menaxhuam me shumë sukses së bashku me PDSH dhe popullin shqiptar këtu në Maqedoni.

"Krizën e konfliktit në vitin 2001 PDSH, së bashku me kryetarin e ndjerë z.Arbër Xhaferin dhe miqtë properendimor dhhe amerikan e menaxhuam dhe nuk lejuam që të ketë varreza masive,shpërngulje kthim prapa ska, masakra dhe skenare ruse dështuan falë politikës largpamëse të estabilishmentit të PDSH dhe brengës ndaj  popullit. Pra me 30 Shtator shqiptarët në Maqedoni duhet ti thuajnë PO NATO-s dhe BE-së. PDSH dhe popullit shqiptar nuk duhet tu interesojë dalja apo mosdalja e maqedonasve, ne kemi gajlen tonë tu tregojmë botës së civilizuar se Shqiptarët në Maqedoni dijnë të ecin me Nato dhe BE, që krijoi eufori tek të pranishmit, poashtu lideri i PDSH-së theksoi problemin e shpërnguljes së të rrinjëve nga Maqedonia për shkak të mosperspektivës por shprehi bindjen se me hyrje në Nato gjërat do të ndryshojnë sepse PDSH si sonte edhe në të kaluarën ishte mbrojtëse e vetme e shqiptarëve në Maqedoni dhe dop vazhdojë që të jetë edhe më fortë në të ardhmen", ka thënë Thaçi.

© ZHURNAL 22.09.2018, 22:35 | D.J. | 10,522 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."