ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Lajme nga Maqedonia
Organizimi dhe dita e referendumit, prokuroria publike monitoron shkeljet eventuale

Shkup, 22 shtator - Prokurori Publik ka formuar Komisionin për të monitoruar çdo shkelje eventuale të ligjeve,  që kanë të bëjnë me procesin e organizimit dhe mbajtjes së referendumit për emrin.

Komisioni i përkohshëm do të drejtohet nga Xhelal Bajrami, prokuror në Prokurorinë Publike.  Anëtarë do të jenë nga një prokuror nga të katërt prokuroritë e larta publike. Komisioni do të ndjekë cdo ditë aktivitetet që kanë të bëjnë me referendumin, dhe për ngjarjet në të cilat vlerësohet se ka  indicie për  parregullsi , do të njoftohet zyra e prokurorit publik, dhe do tu jepen obligime prokurorive publike për   veprim të menjëhershëm pra për hapjen e lëndëve, dhe do të ndërmeren të gjitha veprimet për vërtetimin e fakteve relevante dhe veprimet pasuese  sipas Kodit penal.

Nga prokuroria publike thonë se në këtë mënyrë potencohet lufta kundër veprave penale që kanë të bëjnë me procesin e votimit duke mundësuar kështu ndalimin  dhe parandalimin e të njejtave.

Prokuroria publike fton qytetarët , organizatat jo qeveritare, partitë politike institucionet e vendit dhe ato ndërkombëtare, që nëse vlerësojnë se në ndonjë procedurë ka indicia për vepër të kryer penale, lidhur me organizimin apo zbatimin e referendumit, të lajmërojnë komisionin  përmes adresës elektronike referendum@jorm.gov.mk

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 22.09.2018, 20:27  | D.J. | 720 i lexuar

 

 

 

Qeveria dhe organizatat mediatike për standardizimin e mediave të internetit

Shkup, 15 tetor - Përfaqësues të tre organizatave mediatike SHGM, SPGM dhe KEMM, të cilët e zhvillojnë iniciativën për krijimin e minimum kritereve në drejtim të mbrojtjes dhe promovim të profesionit në mediat e internetit, sot në takim me përfaqësuesit e Qeverisë informuan për idenë bazë dhe nevojën që të respektohen parime themelore të profesionit të gazetarëve në sferën e internetit.

Siç kumtuan nga shërbimi qeveritar për media, në takim morën pjesë ministri obliguar për komunikime, raportim dhe transparencë, Robert Popovski, këshilltari për marrëdhënie me opinionin të kryeministrit, Marjan Zabërçanec dhe zëdhënësi i Qeverisë Mile Boshnjakovski mbajnë takim pune me përfaqësuesit e SHGM-së, Naser Selmani, kryetaren e Këshillit drejtues të Këshillit për etikë të mediave, Katerina SInadinovska dhe kryetaren e Sindikatës së pavarur të gazetarëve dhe punonjësve mediatikë, Tamara Çausidis.

"Ministri Popovski në takim e përshëndeti inciativën, duke potencuar se organizatat janë në rrugë të duhur përmes vetërregullimit për t'i theksuar dhe konfirmuar paqartësitë, të cilat ekzistojnë në sferën e internet mediave me qëllim që të arrihen standardet etike", qëndron në kumtesë.

Në takimin e punës, organizatat mediatike gjithashtu i paralajmëruan aktivitetet e ardhshme lidhur me iniciativën, gjegjësisht miratim shtesë të kritereve dhe afatin kohor me qëllim që të gjitha palët e cenueshme të cilat punojnë në hapësirën e internetit në Maqedoni, të ketë periudhë për përshtatje.

"Qeveria e Republikës së Maqedonisë, qartë tregon se çdoherë do të jetë partnere e organizatave mediatike në aktivitetet e tyre të cilat janë shumë të rëndësishme, si për mediat dhe punonjësit mediatikë, ashtu edhe për interesin publik të qytetarëve në vend", theksohet në kumtesë. 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 15.10.2018, 16:35  | D.J. | 999 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.