ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Lajme nga Maqedonia
Asaf Ademi: Pa referendum të suksesshëm, Marrëveshja e Prespës nuk ka kuptim (VIDEO)

Shkup, 22 shtator -  Ministri i Kulturës në Qeverinë e Republikës së Maqedonisë, Asaf Ademi, në një intervistë për Tv Kanal5 ka folur për zhvillimet në sferën e kulturës, projektet kontestuese dhe projektet që pritet të realizohen. Ai është zotuar se të gjitha projektet gjatë qeverisjes së tij do të aprovohen në bazë të cilësis duke kaluar në një filtër të kriteriumeve të rrepta, transmeton Zhurnal.

Por, në cilësin e zyrtarit të Lëvizjës BESA, Ademi, midis tjerash ka folur edhe për Refrendumin e 30 shtatorit dhe Marrëveshjen e Prespës.

"Ne bëjmë përpjekje maksimale që ky referendum të jetë i suksesshëm, Marrëveshja me Greqinë është arritur, por një nga kushtet është edhe referendumi i sukseshëm. Marrëveshja e Prespës nuk do të ketë kuptim nëse referendumi nuk ka sukses. Për këtë arsye ne maksimalisht jemi të angazhuar në terren që tua sqarojmë qytetarëve fotografinë e vërtet. Nëse ne vazhdojmë të jetojmë në një vend i cili nuk ofron shpresë për të rinjët, atëherë do të mbesim pa rini", ka thënë midis tjerash në intervistën për TV Kanal5, Asaf Ademi, ministër i Kulturës dhe zyrtar i lartë i Lëvizjes BESA, transmeton Zhurnal.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 22.9.2018, 20:00  | D.J. | 2,320 i lexuar

 

 

 

Konfirmohet mbështetja nga Mbretëria e Bashkuar për Marrëveshjen e Prespës

Shkup, 22 tetor - Ambasadorja britanike Rejçel Gallouej në takimin e sotëm me kryeministrin Zoran Zaev, e përshëndeti vendimin e Kuvendit të Maqedonisë në mbështetje të Marrëveshjes së Prespës, duke e vlerësuar si një hap të rëndësishëm përpara në integrimet euroatlantike të Republikës së Maqedonisë.

Siç kumtoi pres qendra qeveritare, të dy gjatë takimit kanë konstatuar se shumica prej dy të tretave në Kuvend për Propozimin për ndryshimet kushtetuese dëshmoi se është e mundur që deputetët e pozitës dhe të opozitës të punojnë së bashku kur bëhet fjalë për çështje kyçe për qytetarët dhe për shtetin, siç janë integrimet dhe reformat. Bashkëbiseduesit kanë shprehur mbështetje për të përforcuar konsensusin në Kuvend për çështje me interes shtetëror.

“Do të vazhdojmë në një atmosferë pozitive, nëpërmjet konstruktivitetit dhe përfshirjes, me deputetët në Kuvend, të punojmë në projekt amendamentet kushtetuese. Vërejtjet e deputetëve të opozitës të cilët dhanë mbështetje në procesin e integrimit euroatlantik të Maqedonisë, në lidhje me përmbajtjen e amendamenteve, janë në frymën e Marrëveshjes së Prespës”, tha kryeministri Zaev, qëndron në kumtesë.

Kryetari i Qeverisë, Zoran Zaev, shtohet, në lidhje me reformat ka njoftuar se fokusi është në fazën e dytë të reformave gjyqësore, ligjet kundër korrupsionit, reformat në DZK, në administratën publike.

Ambasadorja Gallouej njoftoi se Mbretëria e Bashkuar në mënyrë aktive e ndjek situatën politike në Maqedoni dhe se jep mbështetje parimore për pajtim, që është e rëndësishme për integrimin e Maqedonisë, dhe me atë edhe për stabilitetin e gjithë rajonit, qëndron në kumtesë.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 22.10.2018, 16:19  | D.J. | 2.829 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.